Vianoce kanadských Inuitov

Autor: Martin Šuraba | 24.12.2015 o 10:25 | Karma článku: 4,02 | Prečítané:  768x

Všetci sa tešíme na najbližšie dni. Pripomíname si narodenie Ježiška a tešíme sa z toho, že sme v kruhu najbližších. Všade na svete oslavujeme Vianoce a ani kanadskí Inuiti nie sú výnimkou.

Všetko začína v kanadskom Pelly Bay, čo je okrem iného aj akési centrum kanadských Inuitov. Rodiny na toto miesto prídu na saniach, ktoré ťahajú ich sny. To je miesto, kde kanadskí Inuiti oslavujú Vianoce.

Inuiti nepoznajú predvianočný stres, zhon. Sú veľmi vďační, pretože ich každodenný problém je ten, že musia zápasiť o holý život. Neboja sa pekla, však to majú každý deň. Hlad, zima, drsná príroda, do toho ešte aj mýty, ktorých sa boja.

Keď sa dopravia do Pelly Bay, začínajú so svojou prvou úlohou. Tou je postaviť kostol, ktorý je zo snehu. (Presnejšie ide o sneh, ktorý je rozrezaný na kvádre.) Na stavbe kostola sa vystriedajú všetci zdraví a schopní muži.

Kostol sa postaví, muži a ženy si rozdelia úlohy. Ženy pripravujú jedlo pre celú komunitu a muži postavia oltár. Taký vstup do Vianoc je polnočná omša v tom kostole, ktorí si sami postavili. Po omši sa zaspieva Tichá noc a deti dostanú darčeky.

Vianoce sú pre Inuitov oslobodením od každodenného boja s prírodou. Po omši si všetci sadnú, dobre si zajedia, zahrajú športové hry, ba aj preteky so psami je možné vidieť. Tancujú sa starobylé inuitské tance.

Každá rodina niečím prispeje k jedlu. Niektoré rodiny prinesú ulovené mäso, iní fazuľu, ďalší ryby. Zohrejú sa čiernym čajom alebo horúcou kávou a k tomu si dajú sladký koláč.

Keď už sú všetci najedení, vyšportovaní, vytancovaní, všetci počúvajú pútavé príbehy o love od starších.

Po vypočutí príbehov sa rodiny zababušia do kožušín a rodina po rodine odchádzajú do svojho iglu.

Pekné Vianoce všetkým.

Zdroj: http://www.rytier.sk/rytier/rytier/1998/4-98/vianoce.htm

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štátna poisťovňa nemá peniaze na zdravie. Manko je vyše 50 miliónov

Odhad peňažnej straty na základe analýzy spoločnosti Deloitte potvrdil pre SME finančný manažér a bývalý audítor Marián Jánoš.

DOMOV

Kde sa darí zločinu? Policajti prekreslili mapy kriminality

Polícia hlási viac násilností a mravnostnej kriminality.

TECH

Poruchy spánku, bolesti hlavy. Aké sú dôsledky zmeny času

Zmätok, nepríjemné posuny aj ranná neistota.


Už ste čítali?