Milan Rúfus

Autor: Martin Šuraba | 28.1.2016 o 20:59 | Karma článku: 8,22 | Prečítané:  1580x

Šiel som z práce a videl usmievavé dieťa. Hanblivými, ale zvedavými očami ma ohmatalo a škerilo sa ďalej.

Celý autobus bol plný unavených, smutných ľudí. Dalo by sa povedať, že v atuobuse bola akási chladná nálada. To dieťa sa pozeralo po svete zvedavými očami a malo chuť ukázať svoj detský svet. Plný túžob, prianí, lásky, akejsi tajomnej zvedavosti. „Pozri sa, svet, tu som! Chcem sa o tebe dozvedieť čo najviac!“

Detský svet je plný snenia, kde sa hráme s guľôčkami, chodíme vo flanelovej košeli a snívame o princeznách. Detský človek si chce oddýchnuť od sveta a ponorí sa niekde, kde mu nikto neublíži. A ako som sa na to dieťa pozeral a rehnil sa, uvedomil som si niečo. Viacmenej celý život nechcem z toho detského sveta odísť. Vždy si chcem budovať akúsi hravosť. Zaspávam s pocitom tajomných výprav do vlastnej fantázie.

Keď som sa na to dieťa díval a myslel na svoj rozprávkový, detský svet, prebehlo mi mysľou jedno meno. Ide o básnika, ktorý nás vždy všetkých rozosmial. Áno, nemýlite sa, je to Milan Rúfus.

On je (nielen) v literatúre človek, ktorý sa nevzdal svojho detského sveta. Milan Rúfus bol veľký básnik. On maľoval dušu detského človeka svojimi rozprávkami, modlitbičkami a celou poéziou. Bol mojim priateľom. Vlastne, prečo minulý čas? Stretávam sa s ním stále, vzájomne sa spoznávame a dotvárame akési kamarátstvo.

To kamarátstvo začalo ako, keď sme malí hrali guľôčky. Potom ma dlhú dobu podporoval, keď mi niekedy bolo smutno. No a teraz? Teraz mu mám chuť písať listy. Napísať mu o tom, čo robím, kde som bol na výlete, do koho som zamilovaný a tiež aj o tom, čo práve robí.

Chcem s ním ísť do Krčmy pri zelenom strome, piť kofolu a plánovať ako pôjdeme uskutočňovať naše výpravy.

Naučil ma niekoľko vecí. Neprestať snívať, stále bojovať a smiať sa. Keď som videl to dieťa, bolo to, akoby mi Milan Rúfus povedal. „Však sa ušker!“

Neviem ako vy, ale ja si idem prečítať Modlitbičky a naplánovať si výlet do Závažnej Poruby.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar konšpirácie podporil, hoci ich má odhaľovať

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal šéf polície podľa prezidenta Andreja Kisku vysvetliť. Vládni politici mlčia.

KOMENTÁRE

Policajný prezident podporuje zbrane namierené proti nám

Obhajoba Gašparovho nadriadeného Kaliňáka však neobstojí.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?