Literárny víkend s Karlom Čapkom (1/3), RUR

Autor: Martin Šuraba | 9.7.2007 o 7:01 | Karma článku: 4,33 | Prečítané:  1349x

Jan Neruda raz povedal, „Sme tu len chvíľku, ale prostredníctvom písma a kníh sú naše myšlienky nesmrteľné.“ Do svojich diel spisovatelia ukladajú myšlienky, múdrosť a veľký kus seba. V posledných dňoch som si prečítal knihu, kde sa prvý krát použilo slovo robot. Dráma, ktorá sa považuje za sci-fi a určite bude nesmrteľná. Urobil som si literárny víkend s Karlom Čapkom. Prečítal som si od neho tri drámy. Začal som s R.U.R.

Roboti v Čapkovej sú ľudia bez duše. Mali telo, neskôr i nervy, no nemali dušu. Nevedeli sa smiať, ľúbiť, báť sa o druhých. Nápad vyrobiť robota bol podľa Rossumovcov(starého i mladého) úžasný. Roboti nám posekajú trávu, vyčistia dom, spravia raňajky. Každý chcel robota a neváhal zaň obetovať hocičo zo svojho bohatstva. Výroba bola veľkolepá. Všetko bolo v poriadku, až do chvíle, keď Helena nepovedala, „Náno, lidé se přestávají rodit.“ Ľudia sa už nepotrebovali rozmnožovať, nepotrebovali nič. Všetko za nich urobil robot.

Karel Čapek je prvý autor, ktorý vniesol do literárneho sveta slovo Robot. Vniesol, ale nevymyslel ho. Zato môže jeho starší brat, ktorý bol umelec ako Karel.

„O SLOVE ROBOT

Zmínka prof. Chudoby o tom, jak se podle svědectví Oxfordského slovníku ujalo slovo robot a jeho odvozeniny v angličtině, mne upomíná na starý dluh. To slovo totiž nevymyslel autor hry RUR, nýbrž toliko je uvedl v život. Bylo to tak: v jedné nestřežené chvíli napadla řečeného autora látka na tu hru. I běžel s tím zatepla na svého bratra Josefa, malíře, který zrovna stál u štafle a maloval po plátně, až to šustělo.
"Ty, Josef," začal autor, "já bych měl myšlenku na hru."
"Jakou," bručel malíř (opravdu bručel, neboť držel přitom v ústech štětec).
Autor mu to řekl tak stručně, jak to šlo.
"Tak to napiš," děl malíř, aniž vyndal štětec z úst a přestal natírat plátno. Bylo to až urážlivě lhostejné.
"Ale já nevím," řekl autor, "jak mám ty umělé dělníky nazvat. Řekl bych jim laboři, ale připadá mně to nějak papírové."
"Tak jim řekni roboti," mumlal malíř se štětcem v ústech a maloval dál. A bylo to. Tim způsobem se tedy zrodilo slovo robot; budiž tímto přiřčeno svému skutečnému původci.

Karel Čapek, Lidové noviny, 24.12.1933“(
http://virtuallab.kar.elf.stuba.sk/robowiki/index.php/Historia/sk)

Hra bola napísaná roku 1920, no i dnes má čo povedať svojim čitateľom. Nájdeme v nej mnoho lásky, ľudskosti a boj človeka s prírodou. Dozvieme sa v nej, čo je pre nás najcennejšie. Karel Čapek poukazuje i nato, kam až človek zájde, keď chce ovládnuť všetko.

Helena a Priamus sú iní ako ostatní roboti. Obaja majú lásku, dušu. Tú im stvoril DR.Gall na prianie Heleny Dominovej. Na konci sa jeden pre druhého chcú obetovať a sú prví roboti, ktorí sa smejú. Hra má veľmi pekný záver. Škoda, že som RUR nevidel ako divadelné predstavenie.

V každej knihe ma zaujme niekoľko výrokov. V dráme RUR ma zaujali tieto :

„Ktorý tvor je najlepší? No predsa ten, ktorý má najmenej potrieb.“

„Ako môže byť niekto krásny, keď nevie milovať?“

Dielo odporúčam, ak si ho chcete prečítať, odporúčam knižnicu. Dnes knihy ako RUR bohužiaľ vo vydavateľstvách nevychádzajú. Ďalšia možnosť dostať sa ku knihe je tá, že si ju vytlačíte. Je zdigitalizovaná, na http://capek.misto.cz/prepisy.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Koho a prečo si Trnka tajne nahrával na prokuratúre?

Informáciu potvrdil aj Daniel Lipšic.

Stĺpček Petra Schutza

To, že SDKÚ bránila Bubeníkovú, je ďalší kamienok do obrazu skazenosti strany

Správanie Mikloša nie je vierohodné.


Už ste čítali?