reklama

Košická kalvária

V Košiciach je mnoho kostolov. Poniektoré zdravíme prechádzkami po mestách, iné sú kdesi ukryté. Jeden sídli na vrchu. Vrch, ktorý by ostal bezmenným, keby na ňom nesídlil kostol. Dnešný článok je venovaný košickej kalvárii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)
Obrázok blogu

História košickej kalvárie sa začala písať jezuitmi.V 18.storočí boli centrom vzdelania a Košice im vďačili zauniverzitu, či dokonca počiatky Bocatiovej knižnice.

Na začiatku 18.storočia sa pomerne vzdialenývrch nenazýval Kalvária. Meno dostal až v tom čase, keď sa rozhodloo výstavbe kostola. Bolo to roku 1736. Kostol na vrchu bol spočiatkudrevený, začal sa stavať roku 1742 a až v roku 1758 sa v ňom mohlislúžiť omše. Dielo je staviteľom Nikodéma Litzkého.

Jezuitov rozpustili a vojaci kostolpoužívali ako muničný sklad(podobne kalvínsky kostol pôsobil ako vojenskéskladisko). Až po napoleonských vojnách sa kostol vrátil ku katolíckej cirkvi.Zrekonštruovali ho a opäť vysvätili roku 1820. Košický biskup malstarosti. Chcel, aby sa v kostole mohli predávať odpustky a tako to požiadal o pápeža Leva XII. Pápež prosbe košického biskupavyhovel.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 1870 získal kostol súčasný vzhľad.Drevené časti sa stali minulosťou. Pod kostolom sa objavilo súsošie Golgoty.Bol tam trpiaci Kristus na kríži spolu s dvoma zločincami. Medzi krížmibola aj Panna Mária a svätý apoštol Ján. Sochy Panny Márie a svätéhoJána zmizli.

Interiér, ako aj celý kostol je barokový. Akpôjdete dovnútra, objavíte oltár dolného podlažia, či plastiku sediaceho Kristas tŕňovou korunou. Kostol nezabudol ani na troch košických mučeníkov,ktorí sú zvečnení na obraze Alexandra Kováča.

V čase 19.storočia sa cintorín Rozália „plnil“a tak sa na Kalvárii začalo pochovávať. Bol tam aj cintorín. Pochovávalosa v rokoch 1849-1889 kedy sa začala história kaplniek. Tie vznikali akokrypty bohatých rodín. Stalo sa, že ktosi chce mať na významnom mieste rodinnúhrobku. Ale musel predovšetkým súhlasiť s tým, že predná časť krypty budeslúžiť ako kaplnka krížovej cesty. Vchody do rodinných krýpt boli v zadnejčasti. Dodnes sa na Kalvárii zachovalo 16 kaplniek. Krížových zastavení je 14a ďalšie dve kaplnky sú venované Panne Márii.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Časom sa začali na Kalvárii stavať domya v pláne 60.rokoch 20.stotočia bolo aj zrušenie kaplniek. Okreminého sa na Kalvárii zrušil cintorín. Ak sa poberiete niekedy na prechádzku ažku Kalvárii, uvidíte aj súsošia Kristaso ženou, či Krista s Máriou Magdalénou.

Kostol na Kalvárii má ešte jedno pozitívum.Počas roka sa tam konajú dva odpusty. Jeden je 3.mája a ďalší, onedlho15.septembra. Zdroj (aj obrázka): http://www.cassovia.sk/historiaclanky/kalvaria

Martin Šuraba

Martin Šuraba

Bloger 
  • Počet článkov:  654
  •  | 
  • Páči sa:  231x

Prebíjaný fiškál ;) Zoznam autorových rubrík:  Malý princČeskí herciSúkromnéNezaradenéknižný svetturistický blogDievčatko so zápalkamibehanie

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu