Večne spievajú lesy

Autor: Martin Šuraba | 8.1.2011 o 23:19 | Karma článku: 10,41 | Prečítané:  3264x

Počas skúškového obdobia vždy príde nejaká kniha, ktorej sa nemôžem zbaviť. Potom si sadnem s kamarátom ku ohňu a veselo sa rozprávame o nej. Jestvuje mnoho spisovateľov, ale len dvaja sú pre mňa takí významní v skúškovom období. Karel Čapek a Trygve Gulbranssen.

Karel má vo mne nesmierny obdiv. Dokázal mi prebudiť srdce a počúvať stromy ich ušami. Jeho verný priateľ sa o ňom vyjadril, že iba citlivému človeku dokáže príroda otvoriť srdce. A to má s Gulbranssenom spoločné, stromy.

 

Dnes som sa dotrepal ktovie ako na Prosek. A tam som čítal od Gulbranssena výrok, že dobrí ľudia majú v sebe obrovskú silu. A potom som sa zatúlal tam na sever, kde sú čierne stromy a je to krajina škriatkov a víl.

 

Čo to znamená čítať Večne spievajú lesy? Bavili sme sa naposledy o tej knihe na blogerskom stretnutí. A tam sa mi páčila tá slovná forma, že je to generačný román. A vlastne ono s tou knihou je podobne ako s hrdinami tam. Rodičia vychovávajú deti a robia to tým spôsobom „na severe". Podobne je to aj so samotnou knihou. Dostávame sa k nej tým najkrajším spôsobom, akým môžeme. A nepoviem aký to je, veď každý vie ako to myslím.

 

Tá kniha je ako stará platňa, dokonca s takým chrapľavým hlasom. Akoby sme boli vo voňavej čajovni a počúvali ten zvuk stromov. Sú knihy, v ktorých počuť zvuk vetra, šepot stromov. A táto je.

 

Je to drsná krajina, plná starých medveďov, tvrdých ľudských hláv, skoro ako stromy. A tie stromy sú všade. Sú čierne ako kone, na ktorých sedí Dag a to jeho dobrácke srdce. Ale vzhľadom na to, aké je to drsné, je v knihe mnoho nehy, obety, porozumenia, lásky a živého dobra. Som očarený krajinou severu a ich smolného dreva v kozube.

 

A je toho ešte mnoho, mnoho, mnoho...

 

Venujem mojej drahej Pat, ktorá ma nazvala posledným romantikom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najdrahšiu kampaň mal Kusý, čísla za plagáty však nesedia

Most-Híd minul podľa oficiálnej správy na kampaň v župných voľbách najviac, no do nákladov zarátal aj sumy na vlastnú propagáciu.

KOMENTÁRE

Stačilo by, keby sa nekradlo. Základy politického hochštaplerstva

Politici neprestanú nepoctivo zavádzať.


Už ste čítali?