Niečo málo o čarodejníkoch

Autor: Martin Šuraba | 20.1.2011 o 14:54 | (upravené 21.1.2011 o 9:27) Karma článku: 5,81 | Prečítané:  940x

Poznáme ich z rozprávok. Zväčša majú obrovský klobúk a sú veselí. Niektorí z nich majú aj fajku a tabak si ušúľali z listov pozberaných po ceste. Obvykle majú aj predmet, ktorým vedia kúzliť, ale kúzlia aj rukami. V rozprávkach majú svoju minulosť, niekedy nám ju ani neprezradia. Sú to čarodejníci. Odkiaľ vlastne prišli?

 

V pohanskom svete, v ktorom sa ešte aj Slovania vyskytovali, padali slová ako kúzelník, striga, hadač, volchv, čaro, čary, čarodejník.

 

Postava už akéhokoľvek synonymického radu spomínaného slova mala paranormálne schopnosti, azda aj preto si ich spoločnosť vážila a prejavovala jej neuveriteľnú úctu. Dodnes milujeme príbehy o čarodejníkoch, o ich schopnostiach, odvážnom srdci a chrabrých skutkoch.

 

Niekedy si myslíme, že čarodejníci boli súčasťou náboženstva. Teda, že kňaz má čarovné schopnosti. Nedbám, možno tomu niekedy tak bolo, ale v slovanskom svete čarodejníci chodievali so sprievodom kňazov a duchovných. Ľuďom dávali rady, nikdy však sami od seba. Veštili im, vykladali znamenia. Čo sa týka výkladu znamenia, poznáme príbeh z britských ostrovov, kde sa kráľovi  Vortigernovi snilo o drakoch. Mladý Ambrosius mu vysvetlil, čo značia znamenia.


Okrem iného čarodejníci sledovali priebeh roku a takisto aj kalendár, pretože uctievali sviatky. Je možné, že takýmto spôsobom vznikli pohanské sviatky.

 

Okrem mužov čarovali pochopiteľne aj ženy. Jestvujú príbehy o nápojoch lásky. Je pravda, že nápoj lásky nikdy skutočnú lásku neprivolá, ale len skutočná, osudová láska tento nápoj zničí. Okrem nápojov lásky čarodejnice vyrábali aj všelijaké nápoje na počatie, alebo proti počatiu a tak. Veľmi významným nápojom, ktorý poznáme dodnes, bol nápoj s názvom OTRAVA. Na zahubenie neprajných milencov, či iných nemilých ľudí.

 

Ešte je známy aj nápoj „odolan", slúžil vraj na to, aby ženu žiaden chlap nemohol zviesť.  Ktovie čo to spravilo s chlapom, keď ho vypil.

 

A čo vy a čarovné nápoje? Ktoré ste skúšali?

 

Literatúra:

 

PROFANTOVÁ, N. - PROFANT, M. 2000. Encyklopedie slovanských bohů a mýtů. Praha : Libri, 2000. 260 s. ISBN 80-7277-011-X.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najdrahšiu kampaň mal Kusý, čísla za plagáty však nesedia

Most-Híd minul podľa oficiálnej správy na kampaň v župných voľbách najviac, no do nákladov zarátal aj sumy na vlastnú propagáciu.

KOMENTÁRE

Stačilo by, keby sa nekradlo. Základy politického hochštaplerstva

Politici neprestanú nepoctivo zavádzať.


Už ste čítali?