Pierre Picaud

Autor: Martin Šuraba | 1.2.2011 o 16:09 | Karma článku: 2,63 | Prečítané:  912x

Vlak sa pohol a ja som sa pozeral ako sa Slnko odráža na hladine. Otvoril som knihu a čítal ju. Pred očami som mal príbeh Edmonda Dantésa a jeho cesty. Cesta príchodu, keď sa vráti domov. Cesta do pevnosti If, cesta za abbém Fariom, ktorý je učiteľom a novým zmyslom života. (Škoda len, že filmová verzia, kde je zobrazený Gerard Depardieu obsahuje tak málo časti s abbém) Cesta von z väzenia a hľadania pokladu. Cesta pomsty, lásky, návratu, cesta do Orientu. A ja som sedel vo vlaku a spoznával jeho cestu. Taký bol Edmond Dantés. Kto ním bol v skutočnosti?

 

Dumas napísal román „Le comte de Monte Cristo"s pomocou profesorom histórie, Augustom Maquetom. Podobne ako jeho najvýznamnejší román „Les Trois Mousquetaires" vychádzal v novinách a mohli by sme ho charakterizovať do žurnalistického žánru, román-fejtón.

 

Tak ako Traja mušketieri a jeden neokrôchaný Gaskonec mali svoje charaktery, tak ich mal aj Edmond Dantés. Samozrejme aj traja kumpáni. Ale začnime tým, čo sa nechal titulovať ako Lord Wilmore, či abbé Bussoni.

 

Presuňme sa na začiatok 19. storočia do mesta Nimes. Obuvník, menom Pierre Picaud sa má oženiť s krásnou a bohatou ženou. Lenže jeho traja žiarliví priatelia, „Loupian, Solari a Chaubart" rozhodnú inak o jeho osude. Falošne ho obvinia, že je špiónom Anglicka. Štvrtý priateľ, Allut o tom vedel, ale nepovedal nič.


A tak sa mladý Pierre ocitne na mieste zvanom „Fortesse de Fenestrelle" a nevie, čo sa s ním stane. V roku 1807 ho uväznili a v roku 1814 prepustili, po páde cisárskej vlády. Čo sa však vo väzení stalo? Počas väznenia Pierre objavil malý prechod do inej cely a onedlho sa spriatelil s talianskym kňazom, abbém Torrim.

 

Abbé Torri mu časom prezradil, že vlastní poklad, nachádzajúci sa v Miláne. Povedal mu to pár chvíľ pred smrťou. Pierre vypočul abbého pokyny a pokladu sa zmocnil. Usadil sa v Paríži pod iným menom a „rysoval stupnice" pomsty svojim niekdajším priateľom.

 

Prvého zabil Chaubarta, ďalším v poradí bol Loupian. Pierrova vtedajšia milá si po dvoch rokoch vzala Loupiana. Pomstil sa im na deťoch. Najprv na dcére; oklamal ju, pomotal jej hlavu, aby si vzala kriminálnika Keď sa o tom dozvedela, zomrela. Nespamätala sa zo šoku, keď zistila, čo urobila a za koho sa vlastne vydala. Ďalší v poradí bol syn. Ešte predtým ako ublížil synovi, podpálil rodine reštauráciu, alebo nejako zariadil požiar. Dosiahol, že rodina Loupian bola chudobná. Potom ušiel a zameral sa na Solariho.

 

Otrávil ho. Naplánoval to tak, že do väzenia putoval syn Loupiana. Syn skončil vo väzení a otec zomrel brutálnou smrťou. Pierre Picaud ho ubodal na smrť. Do príbehu sa zapojil ešte Allut, ktorý Pierra uniesol a zavraždil.

 

Na smrteľnej posteli sa Allut priznal aj k utajovaniu, aj k zabitiu. Vraj na všetko prišiel vo väzení, keď rozmýšľal a bavil sa s abbém Torrim. (Alebo mu to duch abbého nadiktoval.)

 

 

PS:http://www.audiocite.net/livres-audio-gratuits-feuilletons/alexandre-dumas-le-comte-de-monte-cristo-tome1-chap01.html

 

Zdroje:

<http://en.wikipedia.org/wiki/Pierre_Picaud> [cit. 2011-02-01]

<http://fr.wikipedia.org/wiki/Pierre_Picaud >[cit. 2011-02-01]

<http://www.mtholyoke.edu/courses/rschwart/hist255-s01/thenardier/renee/montecristo.htm> [cit. 2011-02-01]

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najdrahšiu kampaň mal Kusý, čísla za plagáty však nesedia

Most-Híd minul podľa oficiálnej správy na kampaň v župných voľbách najviac, no do nákladov zarátal aj sumy na vlastnú propagáciu.

KOMENTÁRE

Stačilo by, keby sa nekradlo. Základy politického hochštaplerstva

Politici neprestanú nepoctivo zavádzať.


Už ste čítali?