Juraj Červenák: Legendy zlatého mesta

Autor: Martin Šuraba | 6.7.2015 o 20:13 | Karma článku: 3,44 | Prečítané:  1011x

Nebolo to tak dávno, čo som si spravil výlet do Banskej Štiavnice. Je to mesto permoníkov a ich pokladov. Mesto okolitých tajchov a letných, obilných polí. A o tom je aj tento príbeh. Juraj Červenák: Legendy zlatého mesta.

Ide o učebnicu pre deti, pri ktorej som sa dozvedal nové veci. Napísal ju Juraj Červenák a má názov Legendy zlatého mesta. Kniha obsauje 5 príbehov. Nielenže má človek estetický zážitok z príbehu, ale dozvie sa toho hrozne veľa. Má to populárno – náučný charakter.

V príbehoch vystupujú aj elementy: kov, zem, drevo, oheň a voda. (Počas čítania príbehov pochopíte, čím sú dôležité pre mesto.)

Prvý príbeh, „Dvanásť železných mečov“, je z Broznovej doby. Cítiť tam staré kultúry, ich bohov, tradície. Je to fantasy pre deti takým príjemným spôsobom. Vidieť tam meče, starú kultúru pohanstva. Je to príbeh o chlapcovi, ktorý sa skamaráti so škriatkom, aby mu pomohol. Počas čítaní knihy som dostal chuť čítať Epos o Gilgamešovi.

Ďalší príbeh, „Kráľ lesa“, sa mi páčil kvôli slovanskej tématickosti. Čítate tu o démonoch lesa, o vedmách, o šamanovi, ktorý je tak trochu mešuge. Predstavte si staré, slovanské obydlie. Príbeh je krásny, cítiť v ňom rozprávkovosť a tak trochu zvedavosť prečítať si o starých slovanských démonoch. Cítiť tam vôňu lesných byliniek, ktoré voňajú a uzdravujú. Po prečítaní poviedky som hľadal tento film.

Príbeh „Skaza z hlbín“ je presne to, čo som o Štiavnici tak dlho hľadal. Je to banícky príbeh, kde vystupujú permoníci. Pokiaľ je Banská Štiavnica mestom permoníkov, banských pokladov a ozačovaná ako zlaté mesto, táto poviedka tomu úplne hovorí. Nájdete tu štôlne, baníkov, katastrofy počas 15. storočia a veľmi odvážneho a obetavého šarvanca.

Predposledný príbeh „Alchymistova dcéra“ nám rozpráva o láske. Aké by to ale bolo obdobie 17. storočia bez alchýmie? Časy, keď Rudolf II. zbieral jeden poklad za druhým. Čo bola alchýmia? Šarlatánstvo? Alebo veda, z ktorej sa časom vyvorili ďalšie vedy. O tom je tak trochu aj tento príbeh. Okrem protitureckých vojen, nájdeme tu alchymistické laboratórium. Staré kadičky, samé tekutiny, bohatá knižnica, výbušniny a mnoho iného. A čo ta láska? Prečítate si.

Posledný príbeh „Vodníkov tajch“ nám zobrazuje obdobie 18. storočia. Čo by bola Banská Štiavnica bez Tajchov? Ľudia sa boja vodníkov a jedna slečna je na nich teda zvedavá. Ide o dámu, ktorá miluje povesti, legendy a samé príbehy z toho iného sveta z Banskej Štiavnice. Ako to dopadne? Chytí slečnu nejaký vodník? Sú vodníci vážne takí zlí? Uvidíte.

Kniha je nádherná cesta objavovania príbehov. Mám chuť si ju prečítať ešte raz, pretože som v nej mohol byť aspoň na chvíľu medzi mojimi permoníkmi.

Ďakujem Julke za požičanie knihy a Lenke, že so mnou absolvovala cestu. Od zvolenskej autobusovej stanice až do banského múzea v Štiavnici.

Knihu kúpite asi v každom kníhkupectve, vrátane martinusu. (Pre info a lepšie vyhľadávanie (pokojne to hoďte aj do Google) napíšem aj ISBN: 9788089133307

PS: http://www.cervenak.sk/clanok/pribehy-a-myty-banskej-stiavnice

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Pánik potvrdil skvelú formu

Útočník získal v posledných šiestich zápasoch deväť bodov za päť gólov a štyri prihrávky.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

DOMOV

SaS sa vzďaľuje liberalizmu, odchodom Mihála stráca výhodu

Mnohé výrazné osobnosti už v SaS chýbajú.


Už ste čítali?