Juraj Červenák: Legendy zlatého mesta

Autor: Martin Šuraba | 6.7.2015 o 20:13 | Karma článku: 3,44 | Prečítané:  1052x

Nebolo to tak dávno, čo som si spravil výlet do Banskej Štiavnice. Je to mesto permoníkov a ich pokladov. Mesto okolitých tajchov a letných, obilných polí. A o tom je aj tento príbeh. Juraj Červenák: Legendy zlatého mesta.

Ide o učebnicu pre deti, pri ktorej som sa dozvedal nové veci. Napísal ju Juraj Červenák a má názov Legendy zlatého mesta. Kniha obsauje 5 príbehov. Nielenže má človek estetický zážitok z príbehu, ale dozvie sa toho hrozne veľa. Má to populárno – náučný charakter.

V príbehoch vystupujú aj elementy: kov, zem, drevo, oheň a voda. (Počas čítania príbehov pochopíte, čím sú dôležité pre mesto.)

Prvý príbeh, „Dvanásť železných mečov“, je z Broznovej doby. Cítiť tam staré kultúry, ich bohov, tradície. Je to fantasy pre deti takým príjemným spôsobom. Vidieť tam meče, starú kultúru pohanstva. Je to príbeh o chlapcovi, ktorý sa skamaráti so škriatkom, aby mu pomohol. Počas čítaní knihy som dostal chuť čítať Epos o Gilgamešovi.

Ďalší príbeh, „Kráľ lesa“, sa mi páčil kvôli slovanskej tématickosti. Čítate tu o démonoch lesa, o vedmách, o šamanovi, ktorý je tak trochu mešuge. Predstavte si staré, slovanské obydlie. Príbeh je krásny, cítiť v ňom rozprávkovosť a tak trochu zvedavosť prečítať si o starých slovanských démonoch. Cítiť tam vôňu lesných byliniek, ktoré voňajú a uzdravujú. Po prečítaní poviedky som hľadal tento film.

Príbeh „Skaza z hlbín“ je presne to, čo som o Štiavnici tak dlho hľadal. Je to banícky príbeh, kde vystupujú permoníci. Pokiaľ je Banská Štiavnica mestom permoníkov, banských pokladov a ozačovaná ako zlaté mesto, táto poviedka tomu úplne hovorí. Nájdete tu štôlne, baníkov, katastrofy počas 15. storočia a veľmi odvážneho a obetavého šarvanca.

Predposledný príbeh „Alchymistova dcéra“ nám rozpráva o láske. Aké by to ale bolo obdobie 17. storočia bez alchýmie? Časy, keď Rudolf II. zbieral jeden poklad za druhým. Čo bola alchýmia? Šarlatánstvo? Alebo veda, z ktorej sa časom vyvorili ďalšie vedy. O tom je tak trochu aj tento príbeh. Okrem protitureckých vojen, nájdeme tu alchymistické laboratórium. Staré kadičky, samé tekutiny, bohatá knižnica, výbušniny a mnoho iného. A čo ta láska? Prečítate si.

Posledný príbeh „Vodníkov tajch“ nám zobrazuje obdobie 18. storočia. Čo by bola Banská Štiavnica bez Tajchov? Ľudia sa boja vodníkov a jedna slečna je na nich teda zvedavá. Ide o dámu, ktorá miluje povesti, legendy a samé príbehy z toho iného sveta z Banskej Štiavnice. Ako to dopadne? Chytí slečnu nejaký vodník? Sú vodníci vážne takí zlí? Uvidíte.

Kniha je nádherná cesta objavovania príbehov. Mám chuť si ju prečítať ešte raz, pretože som v nej mohol byť aspoň na chvíľu medzi mojimi permoníkmi.

Ďakujem Julke za požičanie knihy a Lenke, že so mnou absolvovala cestu. Od zvolenskej autobusovej stanice až do banského múzea v Štiavnici.

Knihu kúpite asi v každom kníhkupectve, vrátane martinusu. (Pre info a lepšie vyhľadávanie (pokojne to hoďte aj do Google) napíšem aj ISBN: 9788089133307

PS: http://www.cervenak.sk/clanok/pribehy-a-myty-banskej-stiavnice

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná prísť ani neplánovala.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Podnikateľ sa k školstvu vyjadrovať nechce.


Už ste čítali?