Robert Fulghum a jeho úsmevná poviedka

Autor: Martin Šuraba | 14.7.2015 o 16:35 | Karma článku: 4,06 | Prečítané:  714x

V Prahe je dosť sychravo. Bakané a smutné počasie s čiernou oblohou by sa hodilo akurát tak na čítanie A. E. Poea. Ale ako sa hovorí, za každým oblakom je nejaké slnko.

Počas obeda som si spomenul na jednu poviedku od Roberta Fulghuma o neúspešnom človeku.Robert Fulghum je spisovateľ, s ktorým som chodil do škôlky. (Samozrejme, že nie naozaj. Skutočne som chodil do škôlky s inými darebákmi. S niektorými som v kontakte doteraz, napríklad Martin a Lenka. Martin je veľmi uletený chlapec, vždy sa narehoceme a o Lenke ste už čítali.)

S Robertom Fulghumom som chodil do tejto škôlky. Naučil ma niektoré veci, ktoré sú potrebné pre život. Jeho texty sú písané akoby sme sa stretli okolo stola, všetci sa pohostili a jeden druhého dopĺňali a obohocovali. Vlastne, on je taký aj na literárnych besedách.

Začal som čítať ďalšiu jeho knihu. V knihe „Už hořela, když jsem do ní lehal“ je jedna veľmi milá poviedka. On tam píše o človeku, ktorý bol stále neúspešný. Tá poviedka sa volá John Pierpont. Prečo to všetko Fulghum píše? Pretože ten človek vytvoril niečo, čo každému urobí radosť.

Proč vám to vlastně vykládám? Není to nijak mimořádný příběh. Mnoho reformátorů devatenáctého století prožilo podobný život - prošlo podobnými nezdary a neúspěchy. V jedné velice důležité věci nebyl John Pierpont neúspěšný. Každý rok přijde prosinec a my slavíme jeho úspěch. V srdcích a myslích na něj chováme celoživotní vzpomínku.

Jde o písničku.

Vůbec ne o Ježíši, andělích nebo Santa Clausovi. Je to úžasně jednoduchá píseň o jednoduché radosti, když se to studeně bílým soumrakem zimního večera sviští na saních tažených jedním koněm. S kamarády - a celou cestu se zpívá a směje. Nic víc. Nic míň. "Rolničky". John Pierpont napsal "Rolničky".“ (Fulghum)

Ono je to trošku inak, lebo Roľničky skutočne napísal James Pierpont, jeho syn.

A to mi tak dnes napadlo pri obede. Vyčaril sa mi úsmev a počasie mi nepridávalo na nálade. Tak schválne, napíšte meno James Pierpont do Google a rozveselí sa vám nálada. Hoc je júl a do Vianoc je ešte ďaleko. Roľničky sú vždy pesničkou hravosti, veselosti a spomienok na hovadiny z detstva.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?