Súhvezdie Orion

Autor: Martin Šuraba | 7.12.2015 o 23:55 | (upravené 8.12.2015 o 17:41) Karma článku: 2,52 | Prečítané:  558x

Milujem pocit, keď ma niečo chytí a „núti“ ma to napísať blog. Skrátka a dobre, keď zrazu zastanem, všetko nechám a mám chuť sa podeliť o myšlienku. Dnes sa rád podelím o súhvezdí Orion.

Čo je to súhvezdie Orion? Poznáte príbeh o antickom Orionovi a isto aj to ako sa dostal na oblohu. Čím je mne blízke?

Všetci sa radi dívame na hviezdy, kde si občas i sami vymýšľame príbehy o súhvedziach. Hviezdy sú akoby také nedokončené príbehy, ktoré si svojim spôsobom sami dopĺňame a vymýšľame. Je v nich niečo podobné ako v povestiach. Majú špecifické čaro rozprávok, ktoré máme radi a mám pocit, že veríme tým svojim príbehom a verziám.

Keď som mal asi 8 rokov, chodil som na astronomický krúžok. Miloval som to tam. Bolo tam planetárium, občas sme i z ďalekohľadu hľadeli na planéty a hviezdy.

Avšak nikdy som na oblohe nevedel nájsť ani Malý voz. (Už vonkoncom nie svoje znamenie vo zverokruhu.)

Bolo to svojim spôsobom pekné obdobie, mal som rád tie príbehy o astronómii. O ujovi, čo objavil štyri mesiace Jupitera, pochopiteľne aj o poľskom astronómovi a aj o tých dvoch, čo žili v Prahe. (Jeden je dokonca v Prahe pochovaný.) Tiež o kométe, ktorá sa objavila vraj v tom roku, čo som sa narodil a objavil ju anglický astronóm. Takisto aj o pánovi, vďaka ktorému poznáme rozpínavosť vesmíru.

Prirozdene, že sme spoznávali súhvedzia a taktiež súhvezdie Orion. Prečo práve Orion?

Orion je prvé súhvezdie, ktoré som kedy našiel na oblohe. Zrazu som sa prechádzal po Košiciach a videl som jeho opasok. (Tie tri hviezdy pri sebe.) Ja ani neviem prečo, ale vždy ma pri tom chytila nejaká eufória. Akoby pocit, že som sám voľačo našiel. 

Dnes bol úplne obyčajný deň. V práci sa nič mimoriadne nedialo, potom som šiel hrať futbal ako každý pondelok. S chalanmi sme si zabehali, zahrali sme si a skočili na pivo. I potom som šiel domov ako stále.

Kráčal som po Prahe, pozrel sa na oblohu a on tam bol. Zrazu som videl opasok samotného Oriona. Okamžite som sa rozosmial tým svojim smiechom a uvedomil si koľko pekných vecí je okolo mňa.

Orion nie je pre mňa asteroidom B612, ani planétou, kde ostal Zefran Cochran. Dokonca si pri ňom nespomeniem ani na Leonarda Nimoya. Nie je ničím špecifický. Pripomína mi to len, že je to prvé súhvezdie, ktoré som objavil svojimi zvedavými, tmavými očami.

Idem už do postele, len som sa vám chcel zdôveriť so svojim malým tajomstvom. Dobre sa vyspite.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?