Predvianočný blog II

Autor: Martin Šuraba | 17.12.2015 o 17:47 | Karma článku: 6,10 | Prečítané:  232x

Ako som tak sníval o Dickensových Vianociach, šiel som zo školy domov. Avšak, stretol ma kamarát, či dôjdem na návštevu.

Pobral som sa. Zakúrili sme v peci a pridali niekoľko polien. Na peci mi zohrial zeleninovú polievku a zohrial som sa čajom z lipy. Neodmietol som ani lipový med, či perník od jeho mamky. Pustili sme si rozprávkovú platňu, ktorú narozprával Karol Machata.

Šiel som domov a zastavil sa na trhoch. Košická Hlavná ulica má vari tie najkrajšie trhy na svete. Stretol som tam ďalších dvoch spolužiakov. Jeden si doprial maďarskej klobásy, druhý ma pozval na bryndzovú a kapustovú lokšu.

Zarozprávali sme sa o učiteľoch, o polnočnej omši v Dóme i o tom, do ktorého divadla chodia naše spolužiačky. Ako tak popíjame medovinu, začalo snežiť. Hlavná ulica v Košiciach bola plná vôní. Cítili sme lokše, medovinu, ba aj horehronské punče, pivo z Cassovaru a ono začalo snežiť.

Celá ulica od Aidy až skoro po Tesco sa tešila zo snehu. Všetci sme si vzali sneh a začali sa guľovať. Hlava, nehlava. Hrali sme sa na Gaskónca a jeho bandu. Potom jeden pán odniekiaľ zohnal bielu vlajku a povedal, že nám všetkým kúpi aspoň zo dva deci medoviny. Skamarátili sme sa, jazykmi to len tak frčalo. Maďarčina a slovenčina tu boli ako doma. I nejakých Rusov sme vybozkávali. Huculi a Lemkovia sa tešili dvojnásobne, však tam u nich sú Vianoce tak trochu neskôr.

Domov som šiel ufúľaný, voda po mne tiekla akoby som spadol voľakam do šancu. Ale to vôbec nevadilo, cítil som sa v ten večer tak predvianočne a šťastne.

Uvedomil som si niečo o tých našich Vianociach. Ono to je všetko od rúbania dreva, pálenie sviečok, rozprávania príbehov, lokše, klobásy, medovina, punč i dobré víno.

Predvianočný čas začína Martinom. Tam sa napchávame husou (najlepšie s lokšami) a dúfame, že bude snežiť. Na Katarínu zasa chceme, aby nesnežilo. Na Ondreja sa leje olovo a veští sa s hrnčekmi. Neprejde od Ondreja ďaleko a už sa režú Barborky. Bojíme sa bosoriek, však i jeden Štúrovec o nich písal. Zdobíme si adventné vence i stromčeky.

Toto bol môj predvianočný čas. V Košiciach na Hlavnej ulici popíjať medovinu, napchávať sa dobrotami a guľovať sa. Všetci máme svoje predstavy, príbehy a sny v čase adventu. Aj ľudia ako Johan Hinrich Wichern so svojim adventným vencom alebo James Pierponte so svojimi Roľničkami to vedeli. Oni svoje predvianočné sny zrealizovali. Pokúsme sa od nich zobrať tu reálnu predstavu zrealizovať si svoje sny.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Pánik potvrdil skvelú formu

Útočník získal v posledných šiestich zápasoch deväť bodov za päť gólov a štyri prihrávky.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

DOMOV

SaS sa vzďaľuje liberalizmu, odchodom Mihála stráca výhodu

Mnohé výrazné osobnosti už v SaS chýbajú.


Už ste čítali?