Ildefonso Falcones - Katedrála moře

Autor: Martin Šuraba | 6.2.2017 o 22:32 | Karma článku: 1,00 | Prečítané:  256x

Po dlhšom čase som sa pustil do historického románu. Je to kniha o srdci stredovekého Katalánska, volá sa Katedrála moře, ktorú napísal Ildefonso Falcones.

Autor vychádza z historického Španielska a pri písaní knihy čerpal z dobových kroník. Niektoré veci si vymyslel, prikáršlil, ale niektoré veci oživil čitateľovi tak, ako sa naozaj stali. Začiatok knihy začína v roľníckej oblasti horúceho Španielska. Cítiť tam vôňu katalánskeho chleba, syra, olív a dobrého vína.

Štýl písania je príťažlivý aj preto, lebo autor vynecháva opisy do detailov. Necháva na čitateľovi, aby si našiel farbu trávy, hradieb mesta, ba aj silu kameňov, z ktorých sa stavia chrám.

Tretia ingrediencia, ktorú autor primiešal do knihy, sú chraktery postáv. Jeho postavy sú bojovníci, ktorí to ťahajú od začiatku až dokonca. Častokrát myslí aj na ľudí, ktorí neraz musia ísť pod svoju dôstojnosť. Ide o prostitútky, otrokov a Židov. Dostáva sa do ľudského utrpenia, ide až na absolútny spodok spoločnosti. Práve v ňom sa rodia postavy, ktoré sprevádzajú čitateľa celým dejom. (Arnau, Francesca, Joan a prakticky celé židovské gheto.)

Ono je to písané štýlom, kde si postavy zamilujete. Bojujete s nimi, plačete, občas ich máte chuť zaškrtiť a uroníte nejednú slzu nad ich činmi. Sú tam aj postavy, ktoré by ste už od začiatku zaškrtili. (Elionor.) Takisto je tam mnoho duchovného, napríklad ja som si obľúbil brata Alberta.

Predstavte si horúci deň, stredoveké brány mesta Barcelony. Mladý Arnau so svojim otcom sa zázrakom dostane do horúcej Barcelony. (O tom zázraku písať nebudem. Keď som to čítal, hltal som nasledujúce strany so strachom, čo sa im stane.)

Ildefonso Falcones vytvoril príbeh, kde sa z mladého chlapca stane dospelý muž. Azda jedna z najdojemnejších častí je to ako sa z mladého chlapca stane bastaix (nosič kameňov). Keď donesie svoj prvý kameň, položí ho na zem. Pozrie sa na oblohu a v duchu si povie. „To je pre vás, otče.“ (Nemyslí Boha, ale svojho otca, ktorý sa naň z neba pozerá. Ani sám mladý Arnau netuší ako je otec na svojho syna pyšný.)

Arnau rastie, je silnejší, mocnejší. Okrem mnohých všakovakých radostí, slastí, ba aj sĺz, si prejde kadečím. Samé vojny, morové epidémie, ale aj obrovské úspechy. Celý jeho život sa točí okolo chrámu. Preto i názov knihy. O ktorý chrám ide? Španieli mu hovoria: Basílica de Santa María del mar.

Ildefonso zaujímavo vykresľuje židovskú problematiku. Všetci dobre vieme, aké mali Židia miesto v stredovekej spoločnosti. Dokonca aj Arnau sa stretne neraz s otázkou židovského náboženstva, priateľstva, ba aj zvykov. (Čuduje sa židovským zvykom, nekvasenými chlebu, židovskému týždňu, apod.)

Čo ženy v živote Arnaua? Je to stredovek, čiže o čistých a nepoškvrených dušiach sa nedočítame. Je to človek a takisto hriešnik. Našťastie však autor popisuje tieto veci normálne a nespadá do predvádzania sa, kde si autor pomýlili naturalizmus so sci-fi ako to poznáme pri mnohých iných dielach.

Zo všetkých žien uvediem len 3 mená. Aledis, Mar a Francesca. Všetky tri sú pre neho dôležité, sám však o jednej nemá vôbec tušenie. So svojou matkou sa stretne len dvakrát, ale o ich stretnutiach nenapíšem. Iba dve slová napíšem. Budete plakať.

Čo cirkev? Keď sa povie stredoveká cirkev, mnohým prebehnú po chrbte všakovaké pocity. Musím autora pochváliť. Sú tú veľmi dobré postavy, napríklad otec Albert. To on naučil Arnaua modliť sa k Panne Márii. Učil ho a sprevádzal celým životom a pre mňa je tá postava jedna z najobľúbenejších.

Nájdeme tu aj inkvizítoroch a ich nástroje. Ba aj moc po majetku, podplácanie a všetky ďalšie nekalé veci, ktoré zajdú až k čarodejníctvu.

Veľmi zaujímavou postavou je brat Joan. Joan a Arnau spolu vyrastali a ako malí hastroši behali po Barcelone. Vyrastali spolu. Z Arnaua sa stal bastaix a Joan šiel študovať teológiu. Veľmi pekne sa opisuje časť, keď sa ako bratia stretnú už v dospelosti. Pri fľaške sladkého vína sa rozprávali do svitania, aby dohnali stratený čas. Skutočne sa majú radi a sú pre seba veľkou oporou. Neprezradím vám ako sa ich vzťah bude vyvíjať.

No a teraz je čas prezradiť vám moju najmilšiu postavu. Je ňou Guillem. Maur, ktorý sa stal asi najoddanejším priateľom Arnaua. Ide o otroka, ktorý sa nechce vykúpiť a radšej bude slúžiť pod svojim pánom. Jedného dňa sa však rozdelia.

Nebudem viac prezrádzať o deji. Užijete si s Arnauom nesmierne množstvo pocitov. Budete sa smiať, tešiť sa, doslova budete s nim prežívať všetky dobrodružstvá. Zároveň si prejdete krutými vecami. Vyrastiete do šľachtického titulu, ale aj padnete. Budete bojovať dokonca s Arnauom a hltať každé písmeno ako to s ním dopadne.

Je to nádherná kniha plná emócií, stredovekého Katalánska, vášne, lásky, priateľstva, pomsty a mnohého ďalšieho. Z mladého chlapca sa stane dospelý muž a potrebuje usmerniť a oprieť. Vaše čitateľské oči budú pre neho dobrou orientáciou v starej Barcelone.

PS: http://www.databazeknih.cz/knihy/katedrala-more-15423?c=all

PPS: Chystá sa aj film: http://www.imdb.com/title/tt4944694/

Zdroj obrázka: http://www.martinus.sk/?uItem=108247&z=81XMBP&utm_source=z=81XMBP&utm_medium=url&utm_campaign=partner

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf UNB: Medirex v univerzitnej nemocnici skončí

Chcem, aby zdravotníci boli konfrontovaní s pohľadom iných na ich prácu,vraví šéf Univerzitnej nemocnice Bratislava JURAJ KOVÁCS.

DOMOV

Na Slovensku sú desiatky kryptofariem, ťažil aj Glváč

Hoci ministerstvo financií vydalo usmernenie, podnikateľom to nestačí.

ŠPECIÁLNE DOBRÉ RÁNO

Špeciálne Dobré ráno: Kto na Slovensku kradne európske peniaze

Z diskusie Za slušné eurofondy.


Už ste čítali?