Rozprávky barda Beedla

Autor: Martin Šuraba | 24.7.2017 o 18:05 | Karma článku: 3,19 | Prečítané:  297x

Ako malé, brčkavé chlapčisko, som chcel študovať na prasatarom hrade a učiť sa mágiu. Zoznámil som sa s Harrym Potterom a chvíľku zaspával na hrade, kde sa študovala mágia.

Mal som rád ducha Zloducha, ktorý vystrájal a pajedil každého, koho mohol. O niekoľko rokov som si prečítal Cantervillské strašidlo od Oscara Wilda. Čítal som to, keď sa augustová obloha zahalila mrakmi a vonku pršalo ako o dušu. Predstavoval som si, aké by bolo prežiť noc na tom hrade s Cantervillským strašidlom. V tom momente som si spomenul na ducha Zloducha ako vystrája. Inak, dvojičky v Cantervillskom strašidle, tie mi strašne pripomínali dvojičky z ryšavej rodiny, ktorú sme si obľúbili a voláme ju Weasley.

Harry Potter má v sebe nádherný svet plný dobrodružstiev, príbehov a okrem iného aj kľúčové postavy. Veľmi sa mi páčili aj odkazy na príbehy zo sveta, ktorý si skladáme ako puzzle.

Pred nejakým časom som navštívil svoje rodné mesto a z rodinnej knižnice si vzal do ruky knihu zo sveta Harryho Pottera. Rozprávky barda Beedla. Je to malý exkurz do čarodejníckeho sveta a nájdeme tam aj nejeden príbeh, ktorý oslovil hrdinov Harryho Pottera.

Aké sú rozprávky barda Beedla?

Tak ako my máme rozprávky, čarodejníci majú príbehy. Učia sa pomocou nich spoznávať, čo je dobré alebo zlé. Spomínajú na starých čarodejníkov a ich činy. Pokiaľ milujete svet Harryho Pottera, určite si ich prečítajte. Zabudnete na starosti reálneho sveta a aspoň na chvíľku sa dostanete do sveta kúziel, čarodejníkov a muklov.

Kniha obsahuje 5 príbehov, ktoré sa aj spomínajú v poslednej časti Harryho Pottera. Čarodejník a skákajúci hrniec, Fantastická fontána, Mágovo chlapté srdce, Babulica králica a chichotajúci sa peň a Príbeh troch bratov. Po každej rozprávke nasleduje komentár Albusa Dumbledora, ktorý rieši okrem príbehu aj to ako sa k nemu stavali čarodejníci. Napríklad dosť často spomína príbehy v kontexte s čistou krvou a jednou prastarou, čarodejníckou rodinou, ktorá vám je nesympatická odkedy mladý Draco príde na Rokfort.

Čarodejník a skákajúci hrniec je rozpárvka o otcovi a synovi. Bol raz jeden starý, mocný čarodejník, čo pomáhal ľuďom. Aký však je jeho syn, čo robí a ako na to vplýva skákajúci hrniec? V tejto rozprávke je krásne zmapovaný čarodejnícky vidiek. Prostredie mi pripomenulo rozprávku od Tolkiena o sedliakovi.

Fantastická fontána je príbeh, kde sa rieši to ako sa kto rozhodne. Fantastická fontána je fontána, ktorá plní priania, získavame z nej šťastie. Nie je to však jednoduché, pretože nie každému sa podarí do nej vstúpiť. Aká je fontána? Kto do nej príde a ako sa rozhodne? A čo, ak si zrazu pri fontáne uvedomíme, že sme šťastní? Veľmi milá poviedka, v ktorej nájdete nejedno rozhodnutie. K fantastickej fontáne sa môže dostať iba jeden nešťastník. Niektoré čarodejnice sa rozhodnú tam ísť spolu. Čo ich čaká?

Mágovo chlpaté srdce je príbeh o mocnom čarodejníkovi. Čo však jeho srdce? Aké je? Prečo je chlpaté? Existuje nejaké kúzlo, ktoré zmení studené srdce na lásku? Dozviete sa.

Babulica králica a chichotajúci sa peň odhaľuje rozdiel medzi skutočnými čarodejníkmi a šarlatánmi. Čo sa však stane, keď šarlatánovi prídu na to, že mu pomáha skutočná čarodejnica? V spomínanom príbehu sa prvýkrat stretneme s animágom. Ako je to s animágmi? Môže sa na zviera premeniť každý čarodejník? Isteže poznáte príbeh o 4 animágoch, ktorí vytvorili čarovnú mapu.

Príbeh troch bratov poznáte z poslednej časti Harryho Pottera. Boli traja bratia, ktorí prekbátili smrť. Ich predmety sa dedili a kradli z čarodejníka na čarodejníka. Je to azda najznámejší príbeh. Ako to bolo s bázovým prútikom? Skutočne bol nepremožiteľný alebo ako to bolo? Tu sa mi najviac páčil komentár od Albusa Dumbledora.

Bolo to veľmi milé a pekné čítanie. Tak trochu som sa opäť dostal do sveta, v ktorom som kedysi zaspával. Pevne dúfam, že podobných kníh zo sveta Harryho Pottera, bude ešte niekoľko. Prečítajte si ich a budete sa usmievať.

Zoženiete to v knižniciach, ba aj v kníhkupectvách.

Prajem vám nádherný, bádateľský zážitok čarodejníckeho sveta. Potom mi napíšte, ktorý príbeh sa vám páčil najviac.

Niektoré odkazy:

Cantervillské strašidlo online: http://ld.johanesville.net/wilde-01-cantervillske-strasidlo [cit. 2017-07-24]

Tolkienov sedliak: https://www.databazeknih.cz/povidky/sedlak-jilji-z-oujezda-185 [cit. 2017-07-24]

Obrázok: http://www.gorila.sk/product/195717 [cit. 2017-07-24]

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf UNB: Medirex v univerzitnej nemocnici skončí

Chcem, aby zdravotníci boli konfrontovaní s pohľadom iných na ich prácu,vraví šéf Univerzitnej nemocnice Bratislava JURAJ KOVÁCS.

DOMOV

Na Slovensku sú desiatky kryptofariem, ťažil aj Glváč

Hoci ministerstvo financií vydalo usmernenie, podnikateľom to nestačí.

ŠPECIÁLNE DOBRÉ RÁNO

Špeciálne Dobré ráno: Kto na Slovensku kradne európske peniaze

Z diskusie Za slušné eurofondy.


Už ste čítali?