Pozrel som si štyri filmy so športovou tématikou

Autor: Martin Šuraba | 15.3.2019 o 2:46 | Karma článku: 1,13 | Prečítané:  340x

„Nehľadám tých najlepších. Hľadám tých správnych.“ (Herb Brooks pred rokom 1980.) Pozrel som si štyri filmy so športovou tématikou.

Hokejový zázrak (2004)

Olympiáda v Lake Placid v roku 1980 sa chýlila ku koncu. Američania ešte nemali na olympiáde profesionálov a tak hokejový tím tvorili študenti. Proti ním nastúpil Sovietsky Zväz nabitý hviezdami akými boli Tretiak, Fetisov, Kasataov a v tom čase asi najslávnejšia trojka vôbec: Michailov, Petrov, Charlamov.

Zápas sa začal úvodným gólom Sovietov. Skončila sa prvá tretina a Tretiak už sedel na lavičke. Pár študentov posadili najlepšieho brankára sveta na lavičku. Hokej pokračuje a Američania otáčajú skóre. Al Michaels rozplače celý svet otázkou, ktorú už nikdy nezopakuje. „Do you belive in miracle?

O tom celom je tento film. Rekonštrukcia hokejového zázraku z roku 1980. Kurt Russel ako Herb Brooks, ktorý si poctivo vyberá svoj tím. Dáva chalanom zabrať, učí ich spolupracovať a ich fyzická príprava je veľmi náročná. Zahral ho veľmi dobre. Tréner, ktorý je prísny, nepozná zľutvanie a používa oveľa viac metódu biču ako metódu cukru.

PS: Spočiatku si zapmätajte meno ako Mike Eruzione. „Ten chlapec na národný tím vôbec nemá. Negooglite, čo urobil. Dozviete sa to.)

PPS: Ktorá postava na mňa zapôsobila najviac? (brankár Jim Craig)

 

Will (2011)

Ktorý futbalový film by mal pre mňa krajšiu symboliku zázraku ako práve Will? Chlapec vyrastá bez rodičov. Mama umrela a otec sa musel dať dokopy po tom všetkom. Chlapec je vychovávaný v internátnej škole. Jedného dňa sa objaví jeho otec. Veľmi ho poteší, že chlapec po ňom zdedil rovnakú futbalovú vášeň k rovnakému klubu.

Jednou z najkrajších filmových zážitkov bola scéna v tom pube, kde mu otec pustí hymnu Liverpoolu a chlapec uvidí lístky na finále Ligy majstrov. Píše sa rok 2005 a odohráva sa to v tom čase, keď sa Liverpool dostal do finále Ligy majstrov cez Chelsea gólom Garciu.

Celý Istanbul má chuť zázraku. AC Miláno nabité hviezdami mali oveľa lepší tím ako Liverpool. Reds prehrávali a v polčasovej prestávke sedeli v šatni. Nikto nevedel, čo majú robiť. Benitez za nimi prišiel a povedal im. „Počujete? Nejde s tým výsledkom niečo urobiť? Veď hráte za Liverpool.“ No a tak sa vzchopili. Gerrard znížil na 1-3 a Carragher odohral životný zápas s krčami v nohách. Nakoniec sa odpískal koniec a za rieku Mersey putoval pohár. (Po koľkých rokoch?)

No a presne o tomto je ten film. Keď už je všetko stratené, príde zázrak. Will sa dostane k štadiónu a všetko je v koncoch. Zachrániť ho môže skutočný zázrak a tým zázrakom je Kenny Dalglish. Keď som sa o tom filme dozvedel, nejako som tušil, že na konci musí prísť Steven Gerrard. Oni tam dali ešte Kennyho Dalglisha, ktorý mal toľko ľudského pochopenia. „Môj otec vám fandil. Pamätá si ešte aj gól, ktorý ste dali proti Chelsea.“ Kenny mu odpovedal, „a vieš, že si tvojho otca pamätám? Najviac kričal.“

Tým, že som si zamiloval klub za riekou Mersey, má tento film pre mňa neuveriteľný obsah. Will je nádherná futbalová rozprávka s prekrásnym koncom.

PS: Zariadim si takú izbu, akú mal Will.

PPS: Ktorá postava na mňa zapôsobila najviac? (Kenny Dalglish)

Hráči z Indiany (1986)

Neobyčajne ľudský Gene Hackman ako basketbalový tréner. Všetko sa odohráva akoby na jeseň. Keď vonku leje a každý sa ukrýva v škole, pretože sa hrá basketbal. Tréner kedysi urobil chybu, ktorá ho zožiera. Okrem basketbalu sa snaží chlapcom ukázať to, čo je v živote dôležité.

Je tu aj love story, ktorá má ľudský príbeh a je nenásilná. Príbeh dvoch ľudí, na ktorých si sadne láska. Obaja už niečo prežili a, keď potrebovali niečomu veriť, našli sa. Je to veľmi milý film. Tento film mám asi najradšej zo všetkých „basketbalových“ filmov.

PS: Po zápase som si mal chuť ísť zahádzať na kôš. (Tu sa skromne priznám, že basketbal hrať neviem vôbec.)

PPS: Ktorá postava na mňa zapôsobila najviac? (Tréner Normaln Dale.)

Deti slávy (2006)

Na niektorom z brehu Dunaja vyrastlo niekoľko chlapcov. Ferenc Puskás a Ladislav Kubala pár domcov od seba. Ako deti sa hrávali na ihrisku a koncom 40. rokov sa stretli v reprezentácii Maďarska. Osud to zariadil tak, že sa obaja stali obrovskými legendami dvoch španielskych veľkoklubov. Maďarský futbal v 50. rokoch 20. storočia bol jedným z najlepším na svete.

Čo je však v Maďarsku futbal oproti vodnému pólu? Písal sa rok 1956 a v Maďarsku sa odohralo povstanie. V športovom svete sa chystala olympiáda. Medzi olympiádou a povstaním bolo len pár dní a vodnopólisti sa pripravovali na sústredení. O tom, čo sa dialo doma, sa dočítali až na olympiáde, ktorá sa odohrávala na druhom konci sveta. Cieľ pre nich bol jasný. Za každú cenu poraziť Sovietov! Ako to dopadlo? Výsledok nie je dôležitý. Zápas bol strašný, kde sa používali všetky možné spôsoby ubližovania ako to len vodnopólisti vedia.

Melbournský krvavý kúpeľ sa tomu hovorí. Mnoho športovcov po olympiáde emigrovalo z vlasti. Určite to vedeli už aj na olympiáde a preto toľko bojovali. Dávali do tých zápasov všetko. Vedeli, že sa už nestretnú.

Film je o mebournskom krvavom kúpeli. O tom, čím všetkým si chlapci prešli, pokiaľ prišli na olympiádu. Vo filme sa mi najviac páčil tréner. Zahrali to nádherne.

PS: Ten film mi ukázal, že aj športovci sú ľudia. Majú svojich blízkych, ktorých milujú a kvôli ktorým sa oplatí bojvať.

PPS: Ktorá postava na mňa zapôsobila najviac? (Tréner národného mužstva.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Koho a prečo si Trnka tajne nahrával na prokuratúre?

Informáciu potvrdil aj Daniel Lipšic.

Stĺpček Petra Schutza

To, že SDKÚ bránila Bubeníkovú, je ďalší kamienok do obrazu skazenosti strany

Správanie Mikloša nie je vierohodné.


Už ste čítali?