Osemnásť už bolo?

Autor: Martin Šuraba | 19.3.2019 o 22:24 | (upravené 20.3.2019 o 19:49) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  860x

Kúpil som si pivo a čakal v rade. Prišiel som platiť a dostal otázku, ktorá ma rozosmiala. „Osemnásť už bolo?“

Stál som v pomykove, trochu sa červenal, trochu sa smial. Uvažoval som, že vytiahnem občiansky preukaz. Ale čo tá fotka? Ľudia sa jej väčšnou boja a predavačke by sa snívali horšie veci ako mne, keď som čítal Jamu a kyvadlo.

„A už sa vám pochválila, že včera bola na rande?“ škriekľavým zvukom recitoval niekto, komu som sa radšej nechcel pozrieť do očú. Nedalo mi to a pohľady sa stretli. Bolo v nich toľko ľudkosti, citu, empatie, pochopanie a hrejivého tepla. Skoro som to nevydržal a div som ju neobjal. Skrátka a dobre, šarm toho hlasu vytvoril pocit radosti akoby do obchodu prišiel Spencer Tracy. 

Baba v pokladne pozerala do zeme so zaslzenými očami. Pripadala mi ako Oliver Twist, keď ho „uložili“ spať k pohrebným truhlám a on z toho plakal. „Čo plačeš? Snáď si nemyslíš, že on ťa neprekukol? Pochop to! Si len úbohá predavačka!“ kričala a dievča v pokladni sa rozplakalo. (Len tak mimochodom, bola to jej kolegyňa.)

Arogantný hlas madam mi bol dosť odporný a ja som mal chuť niečo spraviť. Ale čo? Dickensovým hlasom skríknuť niečo uštipačné, čo by ju uzemnilo? Alebo jej vynadať? Snažiť sa niečo vysvetliť? Neostalo mi nič iné ako sa usmiať na tú babu v pokladni.

Dal som si na úsmeve záležať. Vyslovene som hľadal jej oči, aby pochopila, že je všetko v poriadku. Matadorka vo svojej činnosti pokračovala. Kedysi chodila relácia, Vtipnejší vyhráva. Som si istý, že dotyčná matadorka by mohla organizovať relácu Empatik vyhráva.

„A nemysli si, že ti tie tvoje americké romantické bludy pomôžu! Máš už 28 rokov a chlapa si nenájdeš! Aj tak skončís s takým, čo ťa bude podvádzať na každom rohu“ ryčala skúsená škuliperda.

Pozreli sme sa s tou babou na seba, pokrútil plecami a šiel platiť. Schválne som sa jej pozeral do očí, aby sa nepozerala na tú babu jagu.

Baba jaga prišla za mnou a chytila ma za plecia. „Mladý pán, ja to robím kvôli vám. Viete, ja len preto, aby ste videli, aké sú dnes ženy.“ (ešte šťastie, že nie je publikovania hodný obsah mojich myšlienok.) Odtiahol som sa z toho zovretia a už som chcel ísť preč. „Tá tvoja Katharine! Taká neznáme meno! Len povedz tu pánovi to nezmyselné priezvisko! Nikto ju nepozná a ona je tvoj idol. Veď to je smiešne!“ vyžívala sa matadorka nad svojou obeťu.

„Nie je to môj idol, len sa mi s ňou páčilo pár filmov!“ povedala baba pri pokladni.

„No len mi povedz to priezsko! Mladý pán, určite sa pobavíte!“ začala sa smiať, akoby si pustila nahrávku od Andera z Košíc.

„Hepburn!“ skríklo to dievča a hneď sa pozrela na zem. Momentálne mi bolo smutné, že sa v obchode nenachádza Spencer Tracy.„Vidíte, aká autistka! Kto o tej herečke kedy počul? Také smiešne meno! Pozerá také somariny, kto nikto nepozná. No uznajte! Nie je hlúpa? Má 28 rokov, nemá chlapa a teraz čaká na dokonalého princa! Kto by ju už chcel? Viete, ja som úprimná! Ja si svoje poviem!“ pani empatická opäť rozohrávala svoju show. Slovo autista alebo autistka sa v slovníku interpretuje dosť nešťastne. Pre mnohých ľudí je to posmešný výraz nad človekom, ktorý sa nevie alebo nechce brániť. Keď dotyčný povie slovo autista, cíti sa ako veľký intelektuál. Skutočný význam dotyčného slova je pravdaže iný.

„ Katharine Hepburn? A ktorý film?“ usmial som sa povzbudivo s dávkou zvedavosti.

„Napríklad, Žena, ktorá všetko vie.“ povedala a tiež sa usmiala. Aspoň trochu.

„To je o tom, čo tam zmokne Spencer Tracy a ona sa oň stará?“ spýtal som sa a bolo vidno ako ju to potešilo.

Lady of the empathy mala otvorené ústa a bola sklamaná.

„Vy poznáte filmy s nimi dvoma?“ odvetila.

„Len zopár.“ povedal som jej.

„A čo tak Vládne prehlásenie?“ opýtala sa, keď som si s obrovskou rýchlosťou balil to pivo do tašky.

„To som nevidel. Čo tak Hádaj, kto príde na večeru?“ opýtal som sa ja..

„To sa priznám, že som nevidela ja. Ale Vládne prehlásenie odporúčam.“ povedala a taktne mi dávala najavo, aby som už šiel. Zrejme madam empatia prichádzala do ďalšieho štádia hystérie.

„Hádaj, kto príde na večeru odporúčam zasa ja. Je o empatii, pochopení, citlivosti a rovnoprávnosti.“ šibalským úsmevom som skočil k tete empatickej a chápavej. Tá mi začala nadávať škaredými slovami. Spomenul som si na Jozefa Krónera. „Pani na diaľku študovala biológiu. Niektoré termíny zľudoveli, obzvlášť v urológií.“

Bol to úspešný deň. V práci bolo fajn. Dozvedel som sa, že Ox už bude na súpiske, kúpil si pivo a dostal tip na super film.

Mimochodom, hereckú dvojicu Spencer Tracy a Katharine Hepburn pozná celý svet. To nie je tajomstvo. Tiež nie je neznáme ako vznikol pseudonym Bud Spencer. (Myslím to herecké priezvisko Carla Pedersoliho.)

PS: Napíšte mi tip na nejaký starý film.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Fico v stabilizovanom stave

Po incidente z minulej soboty bola tento týždeň verejnosť informovaná, že stav Roberta Fica je opäť stabilizovaný.


Už ste čítali?