Urbanova veža

Autor: Martin Šuraba | 19.4.2019 o 10:32 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  440x

Na Veľký piatok sa v Košiciach kadečo udialo. Výnimkou nie je ani povesť o Urbanovej veži a hlavne o tom, prečo sa volá Urbanova.

Niektoré pramene uvádzajú dátum 13. apríl 1556, iné, že to bolo na Veľký piatok A.D. MDLVI. Nech je tak alebo onak, na jar v roku MDLVI v Košiciach horelo. (Bol to vraj piatok 13, čo je nešťastný deň. Schválne si zájdite do knižnice, vezmite chronologické tabuľky a pozrite, či v roku 1556 bol 13. apríla Veľký piatok.)

Keď zvonár Urban vyšiel sa pozrieť na Košice, nevidel súčasnú podobu. V tom čase tam stálo staré divadlo, ktorého podobu uvidíme v Miklušovej väznici. Ľudia na Hlavnej ulici boli ako dnes. Usmievavé ženy sa ponáhľali čo najskôr domov. Blížili sa sviatky, ktoré by sme v chronologických tabuľkách našli pod slovom Pascha. Chlapi sa premávali v klobúkoch, zdvorilo sa predstavovali kadekomu a tiež utekali domov.

„Zdá sa, že bude pekné počasie.“ povedal si Urban na veži.

Pozrel sa na jeden dom, z ktorého sa dymilo. O pár minút bolo jasné, čo sa deje. Dom bol v plameňoch a tak začal zvoniť.

„Prečo zvoní?“ pýtali sa miestni, nikto tomu nerozumel, netrvalo dlho a rozhorela sa celá ulica. Urban zvonil, aby upozornil ľudí. Niektorí utekali, iné premýšľali ako to uhasiť, ale rozhoreli sa celé Košice. Požiar zasiahol aj vežu, v ktorej zvonár zvonil.

Statočný zvonár si uvedomil, čo sa deje, keďže čierny dym začal prichádzať až hore k nemu. Zvonil silenjšie a intenzívnejšie až pokiaľ mohol. Oheň zničil skoro celé mesto. Všetky hlavné budovy padli, odniesli si to aj mestské hradby.

Čo sa stalo s Urbanom? Nikto ho už nikdy nevidel a tak vežu pomenovali po ňom. Nikto z Košičanov jej dodnes inak nepovie. Mimochodom, ten zvon, čo sa nachádza pred vežou, nie je ten zvon, ktorým Urban zvonil. Ale je to pekná relikvia a ako dieťa som tomu veril, keď som sa okolo toho zvonu chodieval hrať.

Protipožiarne pravidlá sa spísali až v roku 1568. V nich stálo, že ak vypukne požiar, celé mesto mu má pomôcť hasiť. Mestskí trubači mali hliadkovať na hradbách aj kostolnej veži.

Ťažko povedať, či sa to odohralo na Veľký piatok. Povesť o Urbanovej veži si pripomínam každoročne obdobie. Krásne sviatky Vám prajem!

Obrázok: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/81/14659-Kassa-1912-Dom_es_Urban_-_torony-Br%C3%BCck_%26_Sohn_Kunstverlag.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Petra Schutza

Ropný úder posúva iránsku kauzu do vyššej ligy

Iránske popieranie autorstva popletie akurát Európu.


Už ste čítali?