Elmar Neveling - Jürgen Klopp

Autor: Martin Šuraba | 9.7.2019 o 21:36 | Karma článku: 1,68 | Prečítané:  655x

„Keď chceš postaviť loď, neposielaj mužov, aby zohnali drevo a nástroje. Najprv v nich musíš vzbudiť túžbu po nekonečných diaľkách otvoreného mora.“ (Antoine de Saint-Exupéry.)

Skoro stále tam prší a fučí hrozný vietor. Rieka je špinavá, ich nárečiu ťažko rozumieť, ale futbal majú najkrajší na svete.

Domáci zápas s Barcelonou som si pozrel. Ešte som sa ani poriadne neposadil a bolo 1-0. Keď bolo 3-0, spomenul som si na Stevena Gerrarda a jeho hlavičku. Prišiel pamätný rohový kop a ja som tomu neveril. V ten večer Liverpool postúpil do finále Ligy majstrov a ja som sa cítil ako Collin Firth vo filme Fever Pitch. (Akurát som nemal trenky svojho futbaového mužstva. PS: Nesmej sa, nekúpim si ich.)

Celá tribúna The Kop spievala hymnu, ľudia plakali a ďakovali Kloppovi. Jürgen Klopp o pár týždňov vyhral s klubom európsku súťaž a mnoho fanúšikov ho postavili k trojici trénerov, ktorí to vyhrali pred ním. Bob Paisley, Joe Fagan, Rafael Benitéz a Jürgen Klopp.

Prečítal som si knihu o trénerovi Liverpoolu. Uznávam, že to nemôže byť objektívne, keďže som fanúšik červených z mesta Beatles. Ktovie ako objektívny by som bol, keby som si obliekol čiernožlté farby Dortmundu, pretože veľká časť knihy sa opiera aj o jeho pôsobenie v Borussi. (Takže fanúšikovia BVB, máte sa na čo tešiť.)

Kniha je preložená z nemčiny do slovenčiny a vydalo ju v roku 2019 vydavateľstvo Citadella. Napísal ju Emlar Neveling. Je rozdelená na kapitoly, ktoré sa venujú Kloppovmu dospievaniu a hraniu futbalu. Neskôr prichádza hráčske a trénerske obdobie v Mainzy, vášeň a odovzdanosť Dortmundu a napokon sa v nej dočítame aj o jeho pôsobení za riekou Mersey. Kniha sa končí koncom sezóny 2018 po neúspešnom finále.

Začiatok knihy musí byť pre fanúšikov BVB nádherný. Opisuje atmosféru klubu po tom ako vyhrali titul v roku 2011. Klopp s červenými očami, usmievavý, uplakaný bez hlasu. Keď sa nad tým zamyslím, ono to nie je veľmi ťažké si niečo také predstaviť. Už v tom čase ukázal Klopp niečo výnimočné. Dokázal ľuďom vrátiť chuť chodiť na futbal, lebo tam bol. Vyžaroval zo seba neuveriteľnú energiu vo svojej vášni. Kto by nechcel vidieť trénera, čo behá po čiare a počuť ho až v druhom meste? Alebo, keď sa ho novinár rýpavo spýta niečo, o čom hovoril, usmeje sa a spýta sa ho. „A vy ste žili posledné mesiace v jaskyni?“

Klopp je vychválený ako skvelý parťák, spolužiak, priateľ. Vždy podal pomocnú ruku, usmial sa a pohľadom odmenil. Mladý Jürgen stál na pevných rodinných základoch a v knihe sa dočítate aj o tom ako sa stretla jeho spolužiačka s Kloppovými rodičmi a ako si pekne pospomínali.

Keď hral futbal, bol aj kapitánom. Už spočiatku si zaslúžil rešpekt, pretože mal k spoluhráčom úctu. „Ani dnes nie je Klopp konfliktný typ človeka. S každým dobre vychádza a nikdy nedá nikomu pocítiť, že k nim nepatrí.“ (Neveling, 2019, s. 25)

Veľmi pekne kniha popisuje aj jeho prechod od hráča k trénerovi. „„Walter, hádajte, kto je novým trénerom Mainzu?“ spýtal sa Klopp. Baur to najprv nepochopil. Musel sa spýtať dva razy, kým to Klopp nepovedal na rovinu. „Už desať minút ja.““ (Neveling, 2019, s. 33)

Prišiel Mainz a tam sa mnohému naučil. Kniha opisuje aj Kloppove tréningové metódy, ba dokonca jemne popisuje aj jeho hernú filozofiu. Nebráni sa novým technológiam, dokonca si ich užíva. Nikdy nechcel byť hrajúci tréner. Tréningy sa snaží robiť tak, aby sa na ne hráči tešili. Tréning nemá byť odfláknutý, ale ani taký, kde sa hráč pozvracia.

Už počas pôsobenia v meste Mainz dokázal, že je veľmi zaujímavý pre mladých hráčov. Jeho charizma a vášeň dodávajú hráčom vieru, že ono je to možné. Mainz sa vďaka nemu prebojoval do Bundesligy. Pretože dokázal hráčom vštiepiť vieru.

S Mainzu sa mu odchádzalo ťažko, lúčil sa s plačom a to ešte netušil kam pôjde a, čo pre neho bude Dortmund znamenať.

Keď Klopp prišiel do Dortmundu, klub bol potápajúca sa loď, ktorá si leštila akurát starú slávu. Antoine de Saint-Exupéry píše, že pokiaľ chceš postaviť loď, najprv nech majú muži túžbu dobývať diaľky otvoreného mora, až potom začni hľadať drevo a nástroje. Presne toto urobil Klopp v Dortmunde. Najprv je potrebné vybudovať tím hráčov, ktorí tú chcú hrať a budú ich diváci štípať zimomriavkami po celom tele. Bolo to nádherné čítať o Dortmunde.

Keď som čítal o Dortmunde a Kloppovi, veľmi mi to pripomínalo pražský Bohemians. Pražskí klokani budú behať na svoj štadión, aj keď sa klub bude utápať. Taký rodinný klub akoby. Klopp ukázal v Dortmunde veľkú vášeň. Keď mužstvo strelilo zázračný gól v 95. minúte, stratil zábrany. Utekal kade-tade a oslavoval. Pokiaľ zacítil krivdu, skoro sa s rozhodcami pobil. „Keď ho po prvý raz ako trénera vykázali z ihriska, Klopp bol do istej miery na seba hrdý.“ (Neveling, 2019, s. 209)

Klopp je skormný, úprimný, ochranársky a vie na seba strhnúť pozornosť správnym smerom. José Mourinho sa v jednom rozhovore nazval, že je výnimočný. Spýtali sa Kloppa ako by sa porovnal k Mourinhovi. „Ja som ten obyčajný.“ (Neveling, 2019, s. 243)

Aká je kniha pre fanúšikov Liverpoolu? Bolo pekné si pospomínať na to, čo bolo. Keďže kniha končí rokom 2018, chýba tam posledná sezóna. Spomenul som si ako začal budovať svoju červenú loď schopnými námorníkm. Kto poznal Andyho Robertsona alebo Alexa Oxlade-Chamberlaina?

Jürgen Klopp si našiel svoju lásku v Mainzy, ba aj v Dortmunde. Milujú ho aj fanúšikovia Liverpoolu, pretože im vrátil vášeň. (A ešte pár krajších vecí.)

Za seba môžem povedať, že som si knihu užil. Spoznal som Kloppovu osobnosť, neprekvapili ma jeho výroky, po ktorých som získal záchvaty smiechu a pozerám sa na neho ako na ľudskejšiu stránku Liverpoolu. Výborné je aj to, že kniha je dostatočne hrubá. Nie je to fotografická futbalová kniha, ktorá má 50 strán, z ktorých na 30.tich sú obrázky.

Určite si ju prečítate, najviac zaujme fanúšikov Dortmundu, Liverpoolu, ale aj Mainzu. Pokiaľ máte radi futbal, takisto vás nesklame. Knihu zoženiete v hociktorom kníhkupectve.

Bibliografický odkaz:

NEVELING, E. Jürgen Klopp Biografia. Bratislava : Citadella, 2019. 360 s. ISBN 978-80-8182-140-0.

Obrázok: http://www.citadella.sk/produkt/jurgen-klopp/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Megalomanské projekty

Príbeh o tom, ako sa z Bratislavy takmer stalo európske Las Vegas

Metropolis zapadol prachom.

Dnes píše Matúš Ritomský

Dovoľme si hovoriť o konci pandémie

Na prekonanie poslednej fázy pandémie potrebujeme rozumný optimizmus.


Už ste čítali?