reklama

Béla Guttmann a prekliaty klub

Ľudia sa dosť často chodia strihať. Stretnú tam niekoho známeho a dajú sa do reči. Jedného dňa sa v meste Lisabon stretli dvaja kolegovia a začal sa písať príbeh o jednom z najväčších útočníkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Jedného dňa sa prišiel k holičovi ostrihať futbalový tréner. Stretol sa tam s bývalým hráčom, ktorý pôsobil ako skaut. „Počul som, že niekoho hľadáš. Skús sa poobzerať po tomto chlapcovi, je z Mozambiku.“ povedal mu José Carlos Bauer. No a tak sa začal príbeh jedného z najslávnejších útočníkov Portugalska. Na mladého chlapca sa šiel pozrieť až do Mozambiku.

Prišiel rok 1990 a na cintoríne vo Viedni už statnému chlapovi stekali slzy. Neprišiel len navštíviť starého trénera a učiteľa, ale prosiť o milosť. V tom čase by azda aj vymenil svoje úspechy, len aby zmazal kliatbu. Kliatbu klubu, ktorý tak miloval. Nepomohlo to, kliatbu neprelomil a Benfica Lisabon nevyhrala. (Nevyhrala dodnes, mimochodom.)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mladý chlapec z konca 50. rokov a statný chlap plačúci na viedenskom cintoríne je Eusébio. Plakal nad hrobom svojho trénera. Trénera pozná futbalový svet pod menom Béla Guttmann.

Maďarský futbal bol svojho času jeden z najlepších na svete. Nejde len o 50. roky, keď nemali konkurenciu až na nemecký tím vo finále. Vezmime si Ladislava Kubalu, rodák z Budapešti sa stal legendou Ferencvárosu, Slovanu Bratislava a najmä Barcelony. Veď vďaka nemu postavili Camp Nou. Real Madrid mal Ferenca Puskása. Muselo to byť nádherné El Clásico. Kubala s Kocsisom v jednom mužstve, Puskás v druhom mužstve. Povráva sa, že Kubala s Puskásom vyrastali v Budapešti pár domov od seba na tej istej strane Dunaja. Kto by povedal, že kolísku El Clásica budeme hľadať niekde tu?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V 40. rokoch emigrovali ľudia do celého sveta. Kdesi v Taliansku sa začal organizovať klub, kde hrali rozutekaní hráči. Hrával tam aj Ladislav Kubala ešte predtým, než mal ísť do Turína. (Paradoxne to, že nešiel na prípravný zápas do Lisabonu sa stalo osudným hlavne Barcelone. Pretože AC Turín bolo najúspešnejšie mužstvo na svete svojej doby a hralo prípravný zápas na pôde Benficy. Cesta naspäť sa im stala osudným, keď havaralo lietadlo a nikto v ňom neprežil.)

V klube, kde hrali rozutekaní hráči, chvíľku pôsobil aj Béla Guttmann. Ktovie, či pôsobil, či sa len nepozeral ako hrajú. Kto to vlastne bol?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Béla Guttmann sa narodil židovskej rodine v Budapešti ešte počas Rakúska-Uhorska. Písal sa rok 1899 a jeho ako malého chlapca zaujala lopta. Hrával sa s ňou po Budapešti a postupne začal hrať profesionálne. Hrával za MTK, v ktorom neskôr hrával aj legendárny Hidegkuti (Nemci sa ho v roku 1954 údajne bali viac ako Puskása).

Béla toho vystriedal celokm dosť, hrával vo Viedni, zatúlal sa aj k New York Giants a v roku 1933 ukončil futbalovú kariéru ako hráč. Začal ako tréner vo Viedni a začal striedať kluby. Bol trénerom Újpestu, ba aj Kispestu. V roku 1939 bol za svoj židovský pôvod uväznený v koncentračnom tábore.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jeho príbeh je pozoruhodný. Celá rodina a jeho priatelia zahynuli v koncentračných táboroch, on jediný holokaust prežil. Po skončení druhej svetovej vojny začal trénovať Vasas. Trénoval nielen v Maďarsku, ale aj v Taliansku, kde jeho služby využívalo AC Miláno, či Vicenza. Trénoval aj Sao Paolo. Ako dobre, portugalsky jazyk v najbližšej dobe rozhodne potreboval.

Najprv strávil sezónu v Porte, s ktorým vyhral titul. Na dvere mu zaklopali z Benficy Lisabon a on ich ponuku prijal.

Béla Guttmann bol tréner s rovnakou filozofiou ako Matt Busby. Trochu mi pripomína tvrdú hlavu škótskych trénerov. Keď bol na ihrisku niekto primadona, okamžite ho vyhodil z klubu a vôbec sa s ním nebavil. Béla mal mužstvo samých mladíkov. Zrejme sa ľudia báli, čo to je za blázna. Nielenže malo mužstvo mladíkov, ale ešte tam prišiel mladý chlapec z Afriky. (Mladý chlapec, o ktorom sa začali baviť, keď sa Béla šiel ostrihať.)

Prišli k sebe v pravý čas. Béla Guttmann potreboval útočnika, ktorý bude drieť a Eusébio bol ešte veľmi mladý. Sadli si rovnako ako s hráčmi a pomaličky prichádzali úspechy. Nielenže Benfica vyhrala titul v Portugalsku, ale v sezónach 1960/61 a 1961/62 prišlo aj víťazstvo v Pohári majstrov európskych krajín. V roku 1960/61 vyhrala Benfica nad Barcelonou. V nej pôsobil Kubala, Kocsis, Czibor, ale aj Luiz Suárez. O rok na to vyhrala Benfica nad Realom Madrid, v ktorom okrem legendárneho Ferenca Puskása pôsobil aj argentínčan Di Stéfano. (Puskás dal v tom zápase 3 góly, ale ani tie im nepomohli.)

Béla prišiel po úspechoch za vedením, aby mu zvýšili plat. Vedenie tomu nebolo naklonené. V zmluve predsa nemá nič o zvyšovaní platu v prípade úspechov. Úspešný tréner zavrel za Benficou dvere. Ešte predtým ako tresol vrátami slávnej Benficy, preklial klub. „Od dnes Benfica 100 rokov nevyhrá žiadny Európsky pohár!“ a tresol dverami.

Neskôr trénoval niekde inde a mal pár úspechov. Čo sa týka Benficy, od roku 1962 nevyhrala žiaden európsky pohár. Eusébio rástol a stal sa v roku 1966 najlepším strelcom majstrovstiev sveta.

Béla Guttmann zomrel v roku 1981. Benfica sa párkrát dostala do finále, ale nevyhrala. V roku 1990 Eusébio plakal nad hrobom svojho trénera. Prosil o odpustenie, o milosť, ale nepomohlo. Deň na to sa vo viedenskom Prátri stretli vo finále Pohára majstra európskych krajín AC Miláno a Benfica Lisabon. Benfica prehrala 0-1. O jediný gól stretutia sa postaral Frank Rijkaard v 68. minúte.

Pár odkazov:

https://en.wikipedia.org/wiki/B%C3%A9la_Guttmann

https://www.sportrevue.cz/podivuhodny-pribeh-bely-guttmanna--muze-ktery-proklel-benfiku-lisabon

https://inews.co.uk/sport/football/bela-guttmann-manager-holocaust-european-cup-cursed-benfica/

Obrázok:

https://www.tifofootball.com/wp-content/uploads/2018/02/Bela-Guttmann-David-Bolchover.jpg

Martin Šuraba

Martin Šuraba

Bloger 
  • Počet článkov:  654
  •  | 
  • Páči sa:  231x

Prebíjaný fiškál ;) Zoznam autorových rubrík:  Malý princČeskí herciSúkromnéNezaradenéknižný svetturistický blogDievčatko so zápalkamibehanie

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu