reklama

Pár slov o Tolkienovi

Vo svete mýtov existuje mnoho príbehov lásky. Ale zo všetkých najviac sa mi páčilo rozprávanie zo Silmarilionu. Určite tušíte, čo mám na mysli.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Príbehov lásky je mnoho. Niekde treba získať rúcho a plaviť sa loďou Argó. Inde sa mladá čarodejnica naučí všetko od svojho učiteľa a potom si ho začaruje do svojej hory. Mne sa páčil aj príbeh, kde sa leje nápoj lásky.

Mytológia nás fascinuje symbolikou, osudom, postavami a aj spôsobom ako je príbeh napísaný. Vždy ma pošteklí, keď si prečítam o zlatom rune, kde vystupuje Iasón a Médea. Čarovanie Merlina a Nimue má svoj pôvab. (A nielen v jazere.) Čo Tristan a Izolda? Sigurd a Brunhilda? No a môj najkrajší, „O Berenovi a Lúthien.“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niektoré jazyky hovoria, že Briti nemajú mytológiu. Je tam síce príbeh o kráľovi Artušovi, ale ten nemá mýtický charakter. Potom prišiel Tolkien a vytvoril pre Britániu mytológiu. Ja osobne s týmto tvrdením nie až tak súhlasím. On svoj svet vytvoril pre všetkých.

Tolkien miloval jazyky už od mala. Ako dieťa sa hrával v dedinke Sarehole pri starom mlyne. Tam si vymýšľal jazyky a príbehy o kadečom. (Mimochodom starý mlyn bol akoby predlohou k jeho veľkému dielu.)

On vytvoril mytológiu zo svojich pozbieraných príbehov. Pokiaľ by sme sa na to pozerali z pohľadu zberateľa príbehov, on vytvoril a spracoval knižnicu všetkých mytológii, ktoré miloval. Nuž a on si podmanil knihy, príbehy, ľudí a svoju Tinúviel.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ja si ho predsavujem ako mladé chlapčisko, čo si zobral so sebou papier, pero a písal. Vymýšľal príbehy, ktorým veril. Nielenže im veril, ale oni si ho podmanili. (A nielen jeho.) Kreslil si kadečo a učil sa snáď všetky jazyky, ktoré poznal. Dokonca poznal naspamäť Chaucera. Geofrey Chaucer a jeho Canterburské poviedky mali určite nesmierny pôvab pre spoznávanie literatúry. Možno toto ho inšpirovalo pre príbeh cesty Froda a Sama.

Tolkien miloval Petra Pana, rozprávky Charlesa Peraulta, ktoré nie sú úplnými rozprávkami. Poznal kadejaké príbehy pozbierané z okolia ľudí, s ktorými žil. Bolo tu niečo, čo miloval najviac.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Knihy majú svoje väzby a lásku k čitateľom. Určite som vám ten príbeh rozprával stokrát. Ako stredoškolák som si jedného zapršaného dňa domov dotiahol knihu o severskej mytológii. Podmanila si ma svojimi príbehmi o Lokim, Thórovi, ba aj o tom prsteni. Druhý deň som šiel odpovedať z dejepisu a pani profesorka mi povedala, že to nebolo ani na 4. (Doma o tom tuším nevedia dodnes.)

Keď si ma neskôr podmanil Tolkien, začal som sa oň zaujímať. Ako som spomínal, miloval príbehy. Najviac však miloval Červenú knihu rozprávok, kde je aj príbeh o prsteni. Ani neviem opísať to nadšenie, radosť a šťastie, že ho príbeh o Andvariho prsteni fascinoval. Odvtedy som si ho predstavoval ako svojho profesora, za ktorým prídem s historkou. (Hoci som dostal škaredú známku, ale objavil som príbeh o drakovi!)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Príbeh o Andvariho prsteni neostal len nepovšimnutý, ale inšpiroval spisovateľa k napísaní veľkého, úžasného diela. Pán prsteňov je nielen fantasy, ale je to príbeh plný symboliky. Mimochodom, v knihách ani nie je hlavný hrdina. Kto bol hlavným hrdinom? Frodo? Gandalf? Aragorn? Legolas? Mne sa najviac páčil Sam. Obyčajný Sam, bez ktorého by prsteň nikdy neodniesli do Mordoru.

Tolkien si vytvoril vo svojom diele aj svety. Keď bojoval v prvej svetovej vojne, strašne mu chýbal anglický vidiek. Závidel ľuďom, ktorý majú svoju záhradu, nejakú zeleninu, fajčia fajku a večer chodia do hostinca. No a tak si vytvoril Hobbitov.

Neviem odkiaľ vytiahol tých ďalších. V jeho mytológii nájdeme mnoho odkazov na severskú, keltskú, fínsku a ktovie ešte akú mytológiu. Tolkien je nádherným zdrojom ako hľadať a objavovať príbehy. Nebyť jeho, nikdy nespoznám starodávnu Eddu z Islandu.

Vo Fínsku sa v 19. storočí túlal mladý lekár po vidieku. Došiel až do Laponska a bol zvedavý na príbehy. V niektorých dokonca rozprávajú stromy. A tak v roku 1833 vyšla Kalevala.

Mladý John Ronald Reuel Tolkien sa ako 16 ročný zoznámil so starším dievčaťom. Volala sa Edith. Keď sa na ňu mladý chlapec usmial, možno ešte nikto netuší, že sa začína písať ešte jeden príbeh. Ten príbeh je zapísaný v Silmarilione a je o človeku a Elfke. On obetuje ruku, ona nesmrteľnosť. Volá sa to „O Berenovi a Lúthien“. Okrem mýtických bytostí, existuje aj skutočný príbeh Berena a Lúthien.

Ako to už býva, obaja sa do seba zamilovali. On jej rozprával svoje príbehy a ona bola strašne zvedavá. Chodievali do všelijakých čajovní, kaviarni. Bývali tak, že si posielali listy cez okno. (Boli v jednom internáte.)

Vzali sa a mali štyri deti. Tolkien pôsobil na Oxforde od roku 1925 do roku 1959. Tam sa zoznámil so svojim priateľom, C. S. Lewisom. Vraj bol veľmi zábavným profesorom, ktorý miloval svojich študentov. Prednášal im s láskou a pochopením.

Ako deti rástli, pred Vianocami nachádzali listy smerované im. Deťom písal Dedo Mráz zo Severného pólu a oni boli z toho unesené. Až časom z toho vznikla kniha „Dopisy Děda Mráze“. Je to veľmi milá kniha, pre deti úplne ideálne. (Ešte pre tie svoje.) Som zvedavý, kedy sa im priznal, že nie Dedo Mráz im písal, ale on.

Tolkien má nádherné dielo „List od Nimrala a jiné příběhy“. Nachádza sa tu pár povestí, napríklad o drakovi alebo o tom ako piekli veľkú tortu. To ešte nehovorím o Liste od Nimrala. No a v knihe sa nchádza aj ďalšia kniha. Tulák Rover. Nezbedný, zatúlaný pes, ktorý sa zatúla až na mesiac.

Keď boli deti staršie, pán profesor učil na univerzite. Jedného dňa si zobral papier, naplnil pero atramentom a napísal. „In a hole in the ground there live a hobbit.“

PS: Pokiaľ ste sa dostali k filmu Tolkien, pozrite si ho. Je veľmi dobrý. (Len škoda, že skončil tak skoro.)

Knihy a odkazy:

Životopis J.R.R. Tolkiena: https://www.martinus.sk/?uItem=271061

Tulák Rover: https://docplayer.cz/24598902-J-r-r-tolkien-tulak-rover-prelozila-stanislava-posustova-uvod.html

List od Nimrala a jiné příběhy: https://www.kosmas.cz/knihy/143508/list-od-nimrala-a-jine-pribehy/

Tolkien na kosmase: https://www.kosmas.cz/autor/466/j.-r.-r.-tolkien/

Pán prsteňov: https://www.kosmas.cz/knihy/145522/the-lord-of-the-rings-i.-iii/

Komiks Hobbit: https://www.databazeknih.cz/knihy/hobit-komiks-7221

Kovář z Velké Lesné: https://www.databazeknih.cz/knihy/kovar-z-velke-lesne-390899

Netvoři a kritikové: https://www.databazeknih.cz/knihy/netvori-a-kritikove-15457

Pan Blahoš: https://www.databazeknih.cz/knihy/pan-blahos-248134

Dopisy Děda Mráze: https://www.databazeknih.cz/knihy/dopisy-deda-mraze-75358

Spoločenstvo Tolkiena na Slovensku: https://tolkien.sk/

Kalendár na rok 2020 (jeden z mnohých): https://www.etsy.com/hk-en/listing/708209174/2020-calendar-women-of-tolkien

Tolkien tour po Oxforde: https://fextralife.com/a-tolkien-trip-to-oxford/

Sarehole: https://www.birminghammail.co.uk/news/local-news/the-1905-view-of-sarehole-mill-that-inspired-314023

Edda: https://www.martinus.sk/?uItem=73477

Kalevala: https://www.databazeknih.cz/knihy/kalevala-karelofinsky-epos-21558?c=all

Film o Tolkienovi: https://www.csfd.cz/film/688771-tolkien/prehled/

Beren a Lúthien: https://www.catholicgentleman.net/2015/07/tolkien-speaks-the-secret-to-a-happy-marriage/

O Hobbitovi: https://www.youtube.com/watch?v=XR-4vMEiQ_U

Obrázok: http://s.wsj.net/public/resources/images/OB-UR544_bilbo_DV_20120921182240.jpg

Martin Šuraba

Martin Šuraba

Bloger 
  • Počet článkov:  654
  •  | 
  • Páči sa:  231x

Prebíjaný fiškál ;) Zoznam autorových rubrík:  Malý princČeskí herciSúkromnéNezaradenéknižný svetturistický blogDievčatko so zápalkamibehanie

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu