Malá príručka dedinského futbalu sa rozširuje: Deň zápasu

Autor: Martin Šuraba | 21.8.2019 o 21:25 | Karma článku: 9,73 | Prečítané:  3888x

Deň zápasu je dôležitým pokrmom pre celú obec. Hrá sa futbal, každý sa naň teší. Teda okrem futbalového rozhodcu, ktorý si v kufri vezie náhradnú pneumatiku.

Príručka dedinského futbalu sa rozširuje o ďalšiu časť. Deň zápasu, najdôležitešjí deň celého týždňa, keď aj rezne s pivom chutia lepšie ako obyčjne.

Ráno zavčasu sa zobudí správca ihriska. Pozrie sa do zrkadla a vie, že ma dôležitú prácu! Zápas sa hrá až o tretej poobede, ale koľko bude treba práce. (Teda, aby sme zneli noblesne, keľo zas treba vybavovac.)

Správca sa oblečie do svojej ihriskovej uniformy a v hlave si preberie zápas. Treba čiary porobiť, siete zavesiť, rohové zastávky pripevniť. „Porobím, čo treba a ešte pôjdem zos Ďurom, Šanim abo Jančim na poldeco. Karčma bizovne zavarta nebudze.“ hovorí si.

Veru, v deň zápasu sa nedá čakať kadečo. Neočakávate výsledok, hráčov, alebo či hostia prídu na Avii alebo Tatrovke. Lenže to, či bude otvorená krčma, je jasnejšie ako to, že srdcervúci fanúšikovia Liverpoolu, čo majú na hrudi vytetované YNWA, budú kričať Klopp out.

Ako tak kráča správca na ihrisko, stretne kamarátov. A preto, aby sa kamaráti neodťahovali, vzorne ich nasleduje do šenku. Veď jedno poldeci nikomu neublíži. Fajná, dobrá, voňavá borovička tečie prúdom a v krčme sa rozoberajú odborné debaty o futbale.

„Messi je kráľ futbalu! Ši nevidzel, jak bavi proti Bilbau?“ rozkričí sa jeden.

„Nevidzel mi. Šak ani nebavil. Co ši chory na pečienku? Ronaldo je lepši. Bo ešči postavil chatrč pre kamarata.“ vráti mu to druhý.

Krčmár neveriaci kýve hlavou, uvarí si kávu a pozerá sa na okolie. Po dvoch fľaškách borovičky to vyzerá divoko. Bitky ohľadom Messiho a Ronalda skončili. Teraz sa hádajú o to, kto lepšiu ryžu vie uvariť. Neskôr o tom, koho decko je viac pripravené na život. (Jedno vie uvariť špagety a druhé si vie spraviť pomázanku.)

Zasvieti slniečko do okna. Správca zistí, že je pred ním dôležitá úloha. A tak uteká robiť čiary. Čiary na ihrisku vyzerajú akoby po tancovaní, ale hlavne, že sú. Siete už visia a kamaráti ho upozornia, že nedal rohové zastávky, ale zastávky čiarových rozhodcov. (Divil sa, že prečo ich má tak málo.)

Na scénu prichádza domáce mužstvo s trénerom, ktorý je dobrej nálady. Dostanú sa do svojej šatne, v ktorej sa nerraz odohrala ľudská dráma plná emócií.

„No Ďoďu, zober loptu a paľ zos každej pozicie!“ začne tréner so svojou taktikou. V prípade, že mužstvo musí vyhrať.

Pokiaľ sa zápas predáva súperovi, pretože súper potrebuje body a zarezal šviňu, v šatni nastáva úplne iný rozhovor.

„Nebavce nič! Ani tomu svatému. Oni musia 1-0 vyhrať!“ a hráči pozerajú do zeme. Chýba akurát Rudo, ktorý si musel odskočiť a nepočul ako sa bavia o taktike. Rudo je vyhlásený strelec mužstva, hotový Garrincha.

Nastúpia na trávnik a Rudo ide sám na bránku. Keď strelí gól, rozhodca odpísk ofsajd. Rudo mu div nejde vybiť zuby a tréner tlieska rozhodcovi. Potom ho po polčase stiahne a povie mu, že má ísť do sprchy. Rudo nechápe, čo sa deje. Veď som dal 4 góly a všetky boli z ofsajdu alebo som mal ruku.

„Jak to bavice? Ja mám 125 kila a toto by som nerobel. Neznace, že potrebujú vyhrať? Inak nedostaneme nič zo zabíjačky?“ kričí a Rudo ho počuje v sprche. (Teda počuje ho aj delegát na tribúne, ale o ňom neskôr).

Rudo príde k trénerovi a povie, že už nikdy nepríde. Radšej pôjde hrať za susednú dedinu, kde majú lepší trávnik, chutnejšie pivo a budú mu platiť cestovné.

Zápas sa skončí výsledok 0-1. Gól dajú hostia v 89. minúte z penalty. Penalta je samozrejme odpískaná správne. Hosťujúci hráč v trme-vrme povie domácemu. „U nás majú lepšiu borovičku v karčme“ a ten mu dá po papuli.

Keďže máme dobu Neymara a iných virtuózov, futbalista sa hodí o zem akoby nezarezali prasa ale jeho. Hneď je z toho penalta a domácemu hráčovi kvôli borovičke dá rozhodca červenú kartu.

Delegát do stretnutia napíše, že všetko bolo v poriadku, lebo aj jemu dali klobásky. Ale za nešportové správanie domáci hráč musí ísť pred komisiu. Prečo zbil protihráča ešte v poslednej minúte? Vysvetľujte pred disciplinárkou, že som sa nevedel ovládať, keď niekto haní česť našej krčmárskej borovičky!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?