Otec českého futbalu vymyslel českú uličku

Autor: Martin Šuraba | 22.9.2019 o 22:44 | Karma článku: 1,11 | Prečítané:  339x

„Šecko myslí, že moc umí. Málo trénynk, end samý cholka and hospoda. Šecko for sranda end hev nou enerží for plejing. Takchle ne ok!“ (John William Madden počas snáď najkrajšieho obdobia, aké Slavia Praha dosiahla.)

Náš príbeh začína pri lodeniciach a železnici. V škótskom mestečku Dumbarton sa narodil chlapec, o ktorom nik netušil, že sa stane hráčom Celticu Glasgow. Mladý John bol zamestnaný v lodeniciach. Popri svojom zamestnaní hrával futbal za anglický klub Gainsborough Trinity. Počas týždňa pracoval, v piatok po práci si zobral svoje kopačky a utekal na vlak. Počas víkendu bol v Anglicku a do práce sa vracal v pondelok ráno prvým vlakom.

Časom sa rodina presťahovala do Glasgowa a John si obliekol zelený dres. Jeho debut bol dôležitý, Celtic nastúpil proti mestskému rivalovi z Rangers. Celtic si ho dodnes váži. Písali sa roky 1888-1897, keď tento mladý Škót obliekal dres Celticu.

Futbal sa začal rozvíjať aj v mnohých ďalších krajinách, vrátane starého mocnárstva kdesi v strednej Európe. Rok 1892 je bohatý na futbalové kluby. Na pražskej Letnej sa založil klub, ktorému nikto inak nepovie ako „Sešívaný“. (Sparta vznikla o rok neskôr.)

Keď sa budete túlať po Prahe, zájdite na Letnú a oproti štadiónu Sparty uvidíte „voľnú plochu“. Tam kedysi Slavia hrala a obaja rivali boli oproti sebe. V roku 1892 začala na Letnej hrávať Slavia vo svojich dresoch, ktoré im snáď ani nikto nenahradí.

Mimochodom, červenobíla, bojová síla má svoju symboliku. Keď klub vznikol, odsúhlasili si červenobiele farby. Biela farba je symbol čistoty športovej myšlienky, symbol fair-play. Protivník nie je nepriateľ, ale súper. Červená farba je symbol srdca, ktoré vkladajú do svojich zápasov.

V roku 1905 sa bývalý hráč Celticu Glasgow stal trénerom pražskej Slavie. Hráči nečakali, aké galeje sa blížia a divákom sa splnil sen každého fanúšika. Veď to bola snáď najlepšia Slavia, ktorá kedy hrala futbal. (Ešte pred príchodom ich najlepšieho strelca.)

Hneď ako prišiel na prvý tréning, predstavil sa a ukázal hráčom, čo ich čaká. Po tréningu šli chlapci na pivo a dědek ich načapal. „To jste sportsmen?“ spýtal sa. Nenechal však na seba čakať. Vytvoril futbalistom veľmi ťažké podmienky. Jeho tréningové metódy boli neuveriteľné. Okrem behania (60 yardový šprint, chôdza kolo ihriska, strieľania na bránu, atď) predpisoval hráčom studené sprchy a beda tomu, koho uvidel v „pube“. Rozprával česko-anglicky a ja osobne by som ho charakterizoval ako otec všetkých „sešívaných“. „Sportovat a dodršovat životosprava!“

Fanúšikovia na Letnej explodovali, nikto neveril vlastným očiam. Porazili slávny anglický klub Southampton a tréner ich pochválil. Okrem toho, Slavia začala vyhrávať. Radosť im fandiť. Neurobili svojmu trénerovi hanbu. Remizovali s jeho Celticom 3:3.

John William Madden nebol len otcom Slavie Praha, dodnes mu mnoho fanúšikov povie inak. Pre nich je to otec českého futbalu.

Počas trénovania Slavie, klub podpísal vynikajúceho brankára. Okrem toho, že to bol vo svojej dobe jeden z najlepších brankárov všetkých čias, začal sa z neho rodiť skutočný hrdina. Nebol to len František Plánička, ale aj mnoho iných skvelých hráčov, napríklad Košek a Puč. Puč strelil gól vo finále v roku 1934, ale Mussolini si želal, aby zlato bolo pre niekoho iného.

V roku 1930 Jon William Maden odišiel do futbalového dôchodku. Slavia vyhrala bez straty bodu a Škót Slaviu prenechal niekomu inému. Ďalšie dejiny klubu začal písať hráč, ktorý bol najlepším hráčom na svete. Odmietol hrať za Hitlera a okrem svojej futbalovej geniality, sa stal aj skutočným hrdinom. Za svoje hrdinstvo sa mu komunisti odmenili naozaj znamenitým spôsobom. (Ale príbeh o Josefovi Bicanovi snáď niekedy inokedy.)

V čom sa ešte Madden presadil? Na prelome 19. a 20. storočia sa futbal hrával spôsobom „kick and rush!“ To znamená, nakopavať loptu do vzduchu smerom k súperovej bránke. John William Madden si všimol pri českých hráčoch niečo iné. Bolo im prirodzenejšie prihrávať si po zemi. Čo tak skúsiť po zemi „drzo“ kopnúť loptu za obrancov? Tam prebehne útočník tak, aby nebol v ofsajde a je sám pred brankárom. To je tá známa česká ulička, ktorú vymyslel pod Maddenovým trénovaním Jan Starý, ale vypiloval ju predovšetkým Sparťan Václav Pillát. S českou uličkou sa stretlo mnoho ďalších futbalistov vrátane Masopusta a oveľa neskôr ju využíval aj Pavel Nedvěd.

Niekoľko stránok:

Slavia Praha: https://www.slavia.cz/

Celtic: https://www.celticfc.tv/tv/dashboard

Komiks o hrdinoch českého futbalu: https://www.kosmas.cz/knihy/235538/hrdinove-nejvetsi-pribehy-ceske-kopane/

John William Madden na wiki Celticu: http://www.thecelticwiki.com/page/Madden%2C+Johnny

Slavia a štadiónu: https://www.slavia.cz/zobraz.asp?t=historie-domovy-slavie

František Plánička v seriáli: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1058319265-slava-vitezum/214471294020004-frantisek-planicka/ (pokiaľ vám nepôjde, pohrajte sa s českými proxy)

Obrázok: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0a/Johnny_Madden_%281913%29.jpg/220px-Johnny_Madden_%281913%29.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.

Komentár Tomáša Prokopčáka

Prevrat na STU

Na Slovenskej technickej univerzite sa pokúsia odvolať rektora.


Už ste čítali?