Mária Ďuríčková sa narodila pred 100 rokmi

Autor: Martin Šuraba | 29.9.2019 o 23:52 | Karma článku: 2,09 | Prečítané:  845x

Ako malý, ugraučaný chlapec som miloval tú knihu. Ale musela mať presne túto obálku, aby som si predstavoval ako s nimi chodím do školy. Moja milovaná kniha plná príbehov o Danke a Janke

Mária Ďuríčková (pôvodne meno bolo Piecková) sa narodila pred 100 rokmi. 29.9.1919 sa vo Zvolenskej Slatine rozsvietilo svetlo rozprávok, povestí, povedačiek a kadejakých príbehov. Nieže by predtým nikto nevedel rozprávať príbehy, ale málokto dal tým príbehom toľko lásky ako práve ona.

Ako malé dievčatko sa zamilovalo do knižiek a stará mama jej rozprávala príbehy. Malá Mária Piecková veselo počúvala príbeh o Zlatej priadke, zamilovala sa do nej. (Ako podaktorí ďalší z nás a vôbec nie kvôli tomu zlému škriatkovi.) Časom sa z Márie stala dospelá žena a stala sa učiteľkou. Ona urobila z literatúry pre deti posolstvo. Učila, písala články a neskôr aj knihy.

Ako malé dievča čítala časopis Slniečko. (Časopis vychádza od roku 1927.) Po druhej svetovej vojne sa časopis Slniečko začal vydávať opäť a prispela tomu aj Mária Ďuríčková.

Napísala knihu o Danke a Janke. (Odtiaľ poznám slová ako gevenducha, či trkvasnica.) Takisto vymyslela príbeh O Guľkovi Bomubuľkovi, pozbierala povesti o Bratislave a na svet tak prišla Dunajská kráľovná.

Vďaka nej som si zamiloval aj rozprávku O Jankovi Hraškovi, či sa dostal k povestiam Pavla Dobšinského. Čas od času si predstavím tu cestu, kde treba odbočiť na Drienčany a usmejem sa. V slovenskej literatúre je toho toľko dobrého, ľudského pre deti.

Sú ľudia, ktorí majú radi moju fantáziu. Jej korene by som dokázal hľadať na ceste do Drienčan. Zašiel by som k Pavlovi Dobšinskému na jeho chatu.

Mária Ďuríčková takisto vychovala moju fantáziu. Ako malé dieťa som chcel mať presne konkrétnu obálku Danky a Janky. Vymýšľal som si svoje príbehy s dievčatami. (Možno aj kvôli nim milujem ženy s čapicami a zvedavou fantáziou, ktorá je plná lapajstiev.)

Začal som si čítať časopis Slniečko. Septembrové číslo je venované Márii Ďuríčkovej. Vďaka nej sa zatúlam za Dankou a Jankou. Ktovie, či už vyrástli. (Snáď ma ešte spoznajú, hoci podľa lotrovín určite áno. Pridajte sa!)

Odkazy:

Časopis Slniečko: https://www.litcentrum.sk/casopis/slniecko

Mária Ďuríčková a jej knihy: https://www.databazeknih.cz/vydane-knihy/maria-durickova-496

Danka a Janka: https://www.youtube.com/watch?v=oE02APjUYV8&list=PL75D5kXwc2m-PZlblT92KeVg1Uvs58-VU

Obrázok: https://mrtns.eu/tovar/_l/283/l283191.jpg?v=1568729712 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Pat v parlamente urobí z Čaputovej najsilnejšieho hráča

Prezidentke hrozí, že by mala poveriť Kotlebu.


Už ste čítali?