A. Jakovlev - Roald Amundsen

Autor: Martin Šuraba | 26.11.2019 o 5:50 | (upravené 25.12.2019 o 22:12) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  288x

V každom chlapcovi sa rodí chuť cestovať. Vziať si na seba to pruhované tričko, skočiť na najbližší parník a cestovať. On však nebol obyčajný námorník, ale aj veľký polárny bádateľ. Roald Amundsen.

Antikvariáty majú neuveriteľné tajomstvo, ktoré chutí úsmevom spomienok a kníh. Existuje obrovské množstvo knníh, ktoré objavíme iba v antikvariáte. Zrazu sa na nás usmeje ten malý útly zväzok, ktorý sme vždy chceli čítať. Alebo niečo nové, nepoznané a už od prvej chvíle vieme, že sa nám to bude páčiť. Ja som si tak vytiahol knihu s názvom Roald Amundsen. (V Liptovskom Mikuláši, ale to len tak mimochodom.)

Je to životopisná kniha písaná pre mládež, ktorú napísal ruský spisovateľ Aleksandr Stepanovič Jakovlev. Vytvoril veľmi pekným spôsobom život moreplavca. Kniha vyšla v Československu v 50. rokoch a necítiť v nej žiadne prvky socialistického realizmu. Je to taká encykolpédia o Amundsenovi podaná príbehovo.

Autor sleduje detstvo malého Roalda. Keď bol malým chlapcom, šli sa v škole pozrieť ako v prístave kotvia lode. Zamiloval si ich. Láska k lodiam, moru a plavbám ho sprevádzala celý život. Keď sa ho ako malého hastroša pýtali, čo chce byť, hrdo odpovedal. „Budem námorníkom.“

Čítal si o výpravách ľudí a často sa na nich ako dieťa hral. V knihe sa píše, že v noci schválne otváral okno, aby sa otužoval. Očami hltal každú vetu o tom ako jeho hrdinovia bojujú v divokej prírode s mrazmi.

Knihy mu nestačili a tak utekal do knižnice. Čítal o tom ako Fridtjof Nansen chytá výpravu po Grónsku. S chuťou hltal každú správu ako jeho hrdina cestuje lyžiamu po Grónsku.

Roald vyrástol a pripravil sa na svoju prvú výpravu. V rodnom Nórsku sa podujal na výpravu po Hardangerskej divočine. Cestoval tam s bratom. Boli v horách, bojovali s počasím, stratil sa a celkom milo sa autor vyjadril aj o rodine, ktorú cestou Amundsenovci našli.

Hneď ako mohol, utekal na loď a chcel sa stať námorníkom. Amundsen je tu vykreslený ako ten, čo sa ničoho nevzdáva. Našiel si svoju lásku, loď i more, pripravoval sa na polárnu expedíciu. Chceli od neho kormidelnické skúšky, pripravil sa a spravil ich. Jeho dobrodružné výpravy na cestách sa mi páčili. To, ako šli objavovať Magnetický pól.

Ale ono to nebolo len dobrodružné. Jedného dňa uviazli v pasci a nemohli sa s loďou pohnúť z Antarktídy na šíre more. Keď odchádzali z Antarktídy, ešte nikto netušil, že Roald nevidí Antarktídu posledný krát.

Po svojich cestách po svete sa stretával s milými ľuďmi. Veľmi pekná bola kapitola o Inuitoch. Polárny bádateľ sa od nich veľa naučil. Či už ako poľujú na zver v tej zime, alebo ako si zhotovujú kože, či upravujú jedlo.

Amundsen sa najprv chystal na Severný pól. Prišiel však 6. apríl 1909 a celý svet sa dočítal tú novinu. Vrátane Amundsena. Robert Peary ako prvý človek stúpil na Severný pól. Roald vedel kam musí zmeniť svoju cestu. Odišiel na opačnú stranu zemegule, kde prichádzal k brehom Antarktídy.

Cesta a dobytie Južného pólu bola veľmi tvrdá, čo charakterizuje aj autor knihy. Keď som to čítal, vrátil som sa do detského obdobia. Rovnako aj teraz som trpel a čakal, kedy prídu na Južný pól. „O tretej popoludní Amndsen skríkol: Stop! Všetci zmeravali. Stáli na Južnom póle! Dosiahli vytúžený cieľ.“ (Jakovlev, 1950, s. 199)

Okrem lodí, Amundsena fascinovalo aj lietanie. V knihe je vyobrazená aj jeho cesta ponad Severný pól, ktorú absolvoval vo vzducholodi Norge.

Kniha Roald Amundsen zobrazuje život Roalda Amundsena. Bolo to veľmi pekné čítanie, ktoré ma obohatilo. Myslím, že je to veľmi vhodná kniha pre každého, kto rád cestuje, číta a má rád príbehy. Zoženiete to hlavne v antikvariátoch.

Na zlatom fonde: https://zlatyfond.blog.sme.sk/c/518934/dobyvatel-dvoch-polov.html

Obrázok: https://www.knihaantik.sk/image/8613.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Tomáša Prokopčáka

Prevrat na STU

Na Slovenskej technickej univerzite sa pokúsia odvolať rektora.


Už ste čítali?