Július Satinský - Expedície 1973-1982

Autor: Martin Šuraba | 7.1.2020 o 23:59 | Karma článku: 2,06 | Prečítané:  831x

Tam kdesi pri Dunaji sa prechádzal dvojica. Vymýšľali si vtipy, scénky a vynikajúco sa bavili. Zrejme túžili, aby sa na tom zasmial aj niekto iný. A on sa na tom baví doteraz celý národ. Jeden z nich si písal Expedície.

Kniha Expedície 1973-1982 nepredstavuje len obyčajný denník zložený zo zápiskov Júliusa Satinského. Je to predovšetkým jeho rozprávanie plné nádhernej slovnej zásoby. Keď som čítal, cítil som tam emócie. Julo sa vybral s kamarátmi na čunder po Slovensku a všetko pekne opisuje. Okrem Slovenska tam opisuje Moravu, Južné Čechy a Švajčiarske Alpy. To, čo prechodili a kde boli.

Predstavujem si ho ako si na každú expedíciu kúpil zvláštny zošit. S úsmevom a obrovským plecniakom cestoval na stanicu. Stretol sa s kamarátmi na stanici, kopli do seba každý zo dva deci borovičky a šli do vlaku. Teda, ja som tam s nimi nebol, ale nejako takto si predstavujem ich výpravy.

Čitateľ, ktorý knihu nepoznal, ako napríklad ja, ešte nečakal, čo všetko ho čaká. Každý rok (od 1973 do 1982) sa skupina chlapov (občas iných) vybrala po republike. Je to nádherné čítanie Satinského textu a odkazu. Samotný autor mi až v tejto knihe ukázal, aký rozdiel je medzi cestopisom a expedíciou.

V expedícii cítiť ako bolia lýtka a vyvoniava večera po celom dni. V tej knihe som spolu s ním videl na hviezdy a zoznamil sa so sympatickým Mr. Stanleym. (To bol ich stan.) Spoločne sme mokli, spoločne sa potili a pili borovičku.

Keď natáčali film S tebou mě baví svět, Július Satinský v ňom vraj hral sám seba. No a teraz si predstavte, že ten Albert chodí po horách a vystrája kadejaké fígle. V knihe doslova voňajú stromy a chutí pivo.

Milujem absurdné situácie, rád si ich predstavujem a sledujem ako sa ľudia na tom bavia. No a tak som si čítal knihu, prečítal vetu, zavrel knihu a začal sa smiať. (Úplne ma dostal presne tým, na čo väčšinou nachytám ľudí ja.) 

„Večer na terase, rozhvory, víno, domorodci prichádzajú a odchádzajú – pijeme víno, po včerajšku a dnešku si myslím, že už naozaj treba čo najskôr ísť do BRATISLAVY a VYPNÚŤ! Každý deň chodiť a po večeroch piť už 18 dní- JE TOHO AKURÁT DOSŤ!“ (Satinský, 2011, s. 50)

Lasica a Satinský prerazili najmä tým, že obeťmi ich vtipov sú oni sami. Povedal by som, že Július Satinský je v tomto geniálny. Častokrát sa počas expedícií stratili, zmokli. Museli nadávať neuveriteľne, ale v knihe sa pri tom smejete.

Kniha má aj zaujímavý tvar a obsahuje aj prílohy. (Mapu s nákresmi, kde boli, pohľadnice, atď.) Všetko je pekne zdokumentované a niekde sú aj nákresy jednotlivých trás ako išli. Je to nádherné čítanie a cestovanie zároveň.

Mňa to inšpirovalo nielen k vlastnej turistike, ale najmä k písaniu si vlastných expedícií. Expedície nám ukazujú v riadkoch vlastné stopy, pot, ba aj prekonávanie prekážok. Ako napríklad zamrznutý potok.

Určite si knihu prečítajte, je v nej mnoho tipov na cestovanie po Slovensku. Takisto sa dobre pobavíte, pretože humor Júliusa Satinského je plný hrejivej ľudskosti.

Je tu ešte jedna vec, čo ma inšpirovala. Opäť si popozerať scénky Lasicu a Satinského, alebo čítať ich knihy. (Či už spoločné alebo samostatné.) Napríklad ako, keď varovali v diele Náš priateľ René, aby ľudia išli preč z divadla, lebo ich čaká strašná sprostosť.

Knihu zoženiete najmä v knižniciach a malých antikvariátoch. Inak je beznádejne vypredaná.

PS: Ďakujem Martine za tip na skvelú knihu.

Bibliografická poznámka:

Satinský, J. Expedície 1973-1982. Slovart: Bratislava, 2011. 164 s. ISBN 978-80-556-0490-9.

Pozrite si:

https://www.youtube.com/watch?v=SqZAc5OVOtI

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10123383458-pribehy-slavnych/406235100211001-momentalne-jsem-mrtvy/

Obrázok ako aj odkaz na pekný článok o knihe: 

http://knihy.vetroplachmagazin.sk/julius-satinsky-expedicie-1973-1982-692


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Haščák sa Gorily nezbavil, dnes už to potvrdzuje aj NAKA

Bolo by skôr prekvapivé, ak by Božie mlyny nezachytili Pentu.


Už ste čítali?