reklama

Epidémie v dejinách

Keď som zobral do ruky knihu Epidémie v dejinách, začal som si zapisovať otázky. K odpovediam som sa dostal počas čítania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Bola chrípka alebo žltačka už v praveku? Ako to bolo s hygienou pri zániku starého Ríma? Ako sa rozšíril mor po celej Európe? Poznáte príbeh špinavej plienky z 19. storočia? Čo chrípky? Koncom 19. storočia zabíjala ruská chrípka po tisícoch. O pár rokov neskôr prišla chrípka, ktorá nezabíjala v tisícoch, ale v miliónoch. Ak vás zaujímajú odpovede na otázky, začítajte sa aj vy do knihy Epidémie v dejinách.

Epidémie v dejinách je kniha, ktorá sa pozerá na jednotlivé obdobia dejín. Cieľom knihy je poukázať na históriu prostredníctvom chorôb, ktoré prerástli v epidémie. Na úvod by som rád upozornil, že kniha sa číta ľahko, všetky potrebné veci sú vysvetlené. Je aj vhodne ilustrovaná dobovými obrázkami. Prečítať si ju môže ktokoľvek, text je písaný populárno-náučným štýlom. Pevne verím, že sa dozviete mnoho hodnotných informácií.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jednotlivé obdobia sú rozdelené periodicky. Na praveké epidémie odkazujú rôzne archeologické náleziská. Podľa výskumov sa v praveku objavila hepatitída, ale aj niečo oveľa horšie. Baktéria, ktorú poznáme pod názvom yersinia pestis. (K nej sa dostaneme neskôr, najmä však v 14. storočí.)

Kniha dosť často odkazuje na vojenské dejiny. Obdobie vojen boli veľmi prínosné pre šírenie epidémií. Obrovská migrácia, prakticky žiadna hygiena, večne vyčerpaní ľudia a podobne. Podobne dostávame odpoveď na otázku, ako to bolo na konci starého Ríma s hygienou obyvateľstva?

Keď som už spomenul baktériu yersinia pestis, mnohí z vás viete, že ide o baktériu moru. „Poznáme viacero foriem moru a ten, ktorý prevažoval, sa nazýva bubonický.“ (Epidémie v dejinách, 2020, s. 92) Mor sa šíril prakticky celou Európou. Zaujímavou kapitolou je aj „Ako čierna smrť ukázala charakter katolíckej cirkvi“ (Epidémie v dejinách, 2020, s. 102). Dozvieme sa v nej, že niektorí cirkevní hodnostári kázali o hriechoch, ktoré môžu za pôvod choroby. Zároveň však treba podotknúť, že boli kňazi, ktorí sa starali o chorých, niektorí za túto službu zaplatili životom. Mor je v knihe spracovaný veľmi dobre z mnohých hľadísk vrátane pochovávania.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Epidémie sa šírili veľmi nebezpečne najmä preto, lebo šlo o neviditeľných nepriateľov. Keď prišli Európania do Ameriky, pôvodné obyvateľstvo nepoznalo mikróby starého sveta, a preto mnohí zomierali na mnohé choroby. Dokonca aj pri dobývaní Aztékov a Inkov mali Indiáni problémy s novými prejavmi ochorení vrátane kiahní.

Pravé kiahne sú takisto veľmi dobre spracované vrátane príbehu o kravách. Ľudia zistili, že ak dieťa sa nakazí kravskými kiahňami, nedostane už tie, ktoré ľudstvo hubilo stáročia. „V severonemeckom mestečku Starkendorf pri Kiele zaočkoval napríklad učiteľ Plett v roku 1791 kravskými kiahňami tri deti. Aj v Anglicku bola známa ochranná sila kravských kiahní. V roku 1774 očkoval touto vakcínou anglický nájomca Benjamin Jesty manželku a dvoch synov. Najväčšia sláva v odbore patrí Edwardovi Jennerovi (1749-1823), ktorý si ako vidiecky leár v Berkley takisto všimol, že dojičky, ktoré sa nakazili vírusom kravských kiahní, tie pravé kiahne už nedostali.“ (Epidémie v dejinách, 2020, s. 169) So slovom vakcinácia súvisí aj pôvod slova. Krava sa po latinsky povie vacca.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Okrem moru a kiahní, prišla do Európy ďalšia baktéria, ktorá zabíjala. Názov dostala Vibrio cholerae. Kapitoly o cholere sú takisto veľmi dobre spracované vrátane Uhorska v 19. storočí. Napríklad aj informácie o sedliackom povstaní z roku 1831.

S cholerou súvisí aj príbeh špinavej plienky. V roku 1854 sa v Londýne život s manželmi Lewisovcami nemznal. Prvorodený syn zomrel a dcéra Frances takisto začala byť po polroku chorľavá. Vystrašená matka poslala po lekára. Špinavé plienky hodila do horúcej vody a tú vyliala do žumpy. Za následok to malo 616 mŕtvych. Žumpa bola veľmi blízko pitnej vody a baktérie cholery sa v špine rýchlo množili.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľmi tragický príbeh má svoje svetielko na konci tunela. V Londýne našťastie žil John Snow, lekár, ktorý zistil, že žumpa a pitná voda sú veľmi blízko seba. Pitnú vodu zo studne, ktorú naberali, bola smrteľná. V oblasti však bolo 70 robotníkov, ktorí sa nikdy cholerou nenakazili. Pracovali v pivovare, a tak mali nárok na grátis pivo. Hasili svoj smäd pivom a nie vodou zo studne.

V knihe sa nachádzajú aj informácie k irskému hladomoru. Nešlo tu o žiaden vírus alebo baktériu, írsky hladomor bol epidémiou, pri ktorej sa nenakazili ľudia. Šlo o neúrodu zemiakov, pretože ich napadla pleseň. Ľudia hladovali a časom sa množili občianske nepokoje. Okrem hladomoru ľudia trpeli aj chorobami a poniektorí verili, že za írsky hladomor môžu Angličania.

V inej časti sveta zabíjal iný zabijak. Tisícročný zabijak z pralesa, námorníci ho volali žltý Jack a my chorobu poznáme pod menom žltá zimnica. 

Osobne som knihu čítal niekoľko týždňov, dozvedel som sa mnoho poznatkov.

Posledné kapitoly knihy charakterizujú choroby a spoločnosť v 20. storočí. Na prelome storočí ľudstvo prekonalo chorobu, ktorá sa volala Ruská chrípka. Rozšírila sa do celého sveta a zabíjala v tisícoch. O niekoľko rokov neskôr prišla ďalšia chrípka, tá však už zabíjala v miliónoch. Počas prvej svetovej vojny sa už v zákopoch objavili vojaci, ktorí trpeli horúčkami, kašľom a podobne. „Španielsko bolo počas prvej svetovej vojny neutrálnou krajinou. Na rozdiel od bojujúcich štátov teda tlač nepodliehala vládnej cenzúre. Zároveň nemalo potrebu výskyt nového ochorenia pred svojimi občanmi utajovať.“ (Epidémie v dejinách, 2020, s. 231)

Kniha Epidémie v dejinách je výborným spracovaním myslenia ľudí počas histórie. Nejde len o dielo, ktoré mapuje epidémie, spomínajú sa očkovania, spoločnosť, politika, ba aj vojenské bitky. Veľmi dobrá kapitola je aj o Napoleonovi, ktorého v Moskve nečakal len generál zima, ale aj maršál týfus. Som veľmi rád, že som si ju prečítal a odporúčam komukoľvek. Na konci knihy je obrovské množstvo prameňov, z ktorých autori čerpali. A to som ešte mnoho neprezradil.

Kde ju kúpiť?

Martinus: https://www.martinus.sk/?uItem=747255&z=81XMBP&utm_source=z%3D81XMBP&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Artforum: https://www.artforum.sk/katalog/143286/epidemie-v-dejinach

info z vydavateľstva: https://premedia.sk/sk/literatura_faktu/epidemie_v_dejinach

Kníhkupectvo Mrkvička: https://www.mrkvicka.sk/historicke-o-minulosti/epidemie-v-dejinach/

Informácie o knihe:

Autori: Lucia Benediková, Branislav Kovár, Oliver Zajac

Názov: Epidémie v dejinách

Počet strán: 296

Vydavateľ: Premedia

Rok vydania: 2020

ISBN: 9788081598364

Martin Šuraba

Martin Šuraba

Bloger 
  • Počet článkov:  654
  •  | 
  • Páči sa:  231x

Prebíjaný fiškál ;) Zoznam autorových rubrík:  Malý princČeskí herciSúkromnéNezaradenéknižný svetturistický blogDievčatko so zápalkamibehanie

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu