Sviečka za Marka Pavelicha

„Keď sa pozrieš na svoj dres, pamätaj, že dôležitejšie meno je vpredu a nie vzadu“ (Herb Brooks, tréner zlatých medailistov z Lake Placid)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V roku 1960 (Squaw Valley) vyhralo americké mužstvo hokejové olympijské zlato. Herb Brooks, ako hokejista sedel pri televízore a bolo mu ľúto, že nie je súčasťou mužstva.

Koncom 70. tych rokov bol už Herb Brooks trénerom hokejového reprezentačného mužstva Spojených štátov. V hlave sa mu rodil nápad, ktorý každý považoval za absurdný. Poraziť Sovietsky Zväz.

Nápad, ktorý mal Brooks, bol nesmierne absurdný. Sovieti mali tím nabitý slávnou trojkou, Michailov, Petrov, Charlamov. To ešte nehovorím o obrannej dvojici Kasatonov, Fetisov. A len tak mimochodom, mali aj najlepšieho brankára na svete, Vladislava Tretiaka. Inými slovami, Sovietsky zväz disponoval snáď najlepšími hráčmi svojej doby a prakticky nemal konkurenciu. Američania prišli na turnaj so študentami, pretože vtedy nemohli hrať profesionálni hráči.

Hokejisti amerických univerzít začali spolu hrávať a mali veľmi ťažkú prípravu. Herb Brooks pochopil, že ak chce poraziť Sovietov, hráči nesmú fyzicky zlyhať. Olympijský zväz lomil rukami. „Eruzione na národný tím proste nemá.“

Ktovie ako sa vyjadrovali k ostatným. Bolo by zaujímavé sledovať, aké myšlienky mali na Johnsona, Ramseyho, Jima Craiga a Marka Pavelicha.

Prišla olympiáda v Lake Placid v roku 1980 a Američania nastúpili v turnaji na svoj predposledný zápas práve proti Sovietskemu Zväzu. Al Michaels si ešte pred zápasom uťahoval z mladých univerzitných mladíkov.

Skončila prvá tretina a na tabuli svietilo 2:2. (Johnson dal gól v hracom čase 19:59). Keď som spomínal, že Tretiak bol najlepší brankár na svete (a možno nielen svojej doby), hráčom Herba Brooksa sa počas prvej tretiny podarilo niečo neuveriteľné. „Chlapci, najlepšieho brankára sveta ste posadili na lavičku.“

Zápas úplne zmenil morálku ľudí v Spojených štátoch. Zrazu sa menili televízne vysielania, pretože ľudia chceli pozerať hokej. (Mimochodom ani dnes nie je hokej v USA športom číslo jeden.) Hoci Sovieti v druhej tretine vyhrávali, brankár Jim Craig sa stal národným hrdinom. Dokázal svojim výkonom potrápiť hokejistov ako Krutov, Charlamov alebo Petrov.

Ešte niečo tento zápas dokázal. Dokázal zmeniť históriu hokeja a neexistuje snáď žiadna hokejová encyklopédia, ktorá by vynechala príbeh s názvom „Zázrak na ľade.“ V tretej tretine Američania vyrovnali a v hracej dobe 50:00 Mark Pavelich našiel Marca Eruzioneho a Sovietsky zväz bol na nohách! (Nedá mi, aby som sa nespýtal, aké boli slová o Eruzionem? Nemá na národný tým?)

Hokej píše nádherné príbehy a víťazstvo univerzitného mužstva Usa proti Sovietskemu zväzu odpovedá na otázku, ktorú pokladal aj Al Michaels (ten komentátor, ktorý si pred zápasom uťahoval) pár sekúnd pred koncom. Veríte na zázraky?

Mark Pavelich zomrel 4.3.2021. Bol obrovským hrdinom a v spomínanom zápase dvakrát prihral na gól. Odpočívaj v pokoji, Mark! Prispel si do histórie hokeja jedným z najkrajších príbehov.